Zahraniční noviny o rakouském protitemelínském hlasování
Zahraniční noviny se dnes vyjadřují k protitemelínskému hlasování, zatímco rakouský Kronenzeitung předpovídá nové parlamentní volby, švýcarský Berner Zeitung už vidí výsledky založené v šuplíku. Italský deník píše, že pod rakouskou vládou tiká časovaná bomba.
Rakouský deník Kronenzeitung požaduje jako důsledek protitemelínského hlasování nové parlamentní volby. Nastal čas, kdy hrozí rozpad koalice mezi Rakouskou stranou lidovou a Svobodnými Jörga Haidera. Od první chvíle se k sobě stejně nehodili.
Problém jaderné energie, která ohrožuje každého z nás obecně a v případě Temelína speciálně, se ukázal jako neřešitelný. Veřejnost by tudíž pochopila, kdyby obě strany vyvodily z této situace závěr a uvolnily cestu něčemu novému.
Švýcarský list Berner Zeitung k podpisové akci v Rakousku poznamenal: Hlasování o Temelínu stihne stejný osud jako většinu podobných akcí a skončí nakonec někde v šuplíku. Vynutit si rakouští Svobodní nemohou vůbec nic. A budou se chránit, aby nepřestřelili a koalici nerozbili. Protože kdyby požadovali nové volby bez možnosti získat koaličního partnera, byl by s jejich vládnutím konec.
Také Lidová strana se bude snažit nynější účelové mocenské spojenectví předčasně neopustit. Přesto začala nová éra. Společné zájmy vládních stran se teď natolik rozplynuly, že teďmusí voličům otevřeně říct: vmanévrovali jsme se do bezvýchodné situace.
Milánský Corriere della Sera napsal: Pokud šlo Jörgu Haiderovi o vytvoření samostatného profilu Svobodných uvnitř vlády, pak toho skutečně dosáhl. Ale úspěch hlasování má i jiné důsledky, které Haidera a jeho FPÖ přijdou draho. Lze říct, že od pondělního večera tiká pod rakouskou vládou časovaná bomba.
Spolkový kancléř Schüssel a jeho strana od začátku odmítali stanovit uzavření Temelína jako podmínku přijetí Česka do Evropské unie. Je to podmínka, která znovu a ještě více odhalila protievropský postoj Jörga Haidera.
Polský deník Gazeta Wyborcza píše o zostření česko-rakouských vztahů v posledních dnech. Podle listu se o to přičinil nejen iniciátor petice proti Temelínu Jörg Heider, ale hlavně premiér Miloš Zeman svými velmi nevybíravými výroky.
Liberální izraelský deník Haaretz analyzuje vyostřený izraelsko-palestinský konflikt a dochází k závěru, že současná politika těchto vlád vede oba národy do katastrofy. Příčiny nynější krize jsou známy, ale izraelské a palestinské vedení jsou tak zatvrzelé, že nejsou ochotny obnovit dialog ani dosáhnout nějakého politického řešení.
Jásir Arafat se vyčerpává v prázdných floskulích o klidu zbraní a o své ochotě jednat, přestože dosud nepředložil jediný rozumný plán. A Ariel Šaron odpovídá svými vlastními průpovídkami o své ochotě k bolestným kompromisům, aniž přitom sám přichází s nějakým návrhem, o kterém by stálo za to mluvit.
Konzervativní britský Daily Telegraph komentuje krizi mezi Indií a Pákistánem. Kombinace amerického politického nátlaku a mobilizace indické armády na hranicích Paňdžábu a Sindu přiměla pákistánského prezidenta Mušarafa zastavit proces islamizace země, zahájený v 70tých letech za dlouhé diktatury generála Ziaul-a Hak-a. Je to v zájmu Indie, ale je to také důležité pro přežití Pákistánu jako tolerantního státu.
Nekontrolované, nábožensky motivované násilí by zemi zničilo a válka by znamenala děs a hrůzu pro oba znepřátelené sousedy. Vzhledem ke konvenční vojenské převaze Pákistánu by se mohla rychle zvrhnout v jaderný konflikt. Bylo by tragické ohrozit životy milionů lidí hrstkou islámských fanatiků, které by Mušaraf nedokázal kontrolovat. Čím rychleji bude obnoven indicko-pákistánský dialog, tím lépe.