Za úmyslné šíření SARS hrozí v Číně poprava

Čína chce popravovat lidi kvůli nemoci SARS. Trest smrti hrozí podle čínských úřadů všem, co poruší nařízenou karanténu. K tvrdému opatření vede nebezpečí epidemie nemoci na značné části čínského území. Čína je nejvíce zasaženou zemí virem SARS, který v nejlidnatější zemi světa zabil už 267 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svět se bojí šíření  SARS

svět se bojí šíření SARS | Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud a hlavní státní zástupce přistoupili k razantním krokům kvůli katastrofální situaci v Číně i v rámci prevence před dalšími podobnými infekcemi, které by se mohly v budoucnu objevit.

Trest smrti hrozí podle nového nařízení i osobám, které úmyslně nemoc SARS rozšíří, nebo jinak vážně ohrozí bezpečnost veřejnosti. Nejnižším trestem za tento čin je odnětí svobody na 10 let či doživotní vězení. V Číně se totiž množí případy porušování karantény či útěky z nemocnic. Na tři až sedm let pak boudou odsouzeni všichni, kdo odmítnou stanovenou léčbu.

Trestáni ale budou i veřejní činitelé, kteří nedbalostí zaviní rozšíření nemoci, a to až na tři roky. Dosud byly svých funkcí zbaveny stovky úředníků, včetně starosty Pekingu a ministra zdravotnictví.

Úspěch v boji proti SARS hlásí Kanada. Světová zdravotnická organizace ji vyškrtla ze seznamu zemí, kterým by se lidé měli kvůli nemoci vyhnout.

Opačný trend má ale vývoj na Tchajwanu. Za posledních čtyřiadvacet hodin přibylo dalších 26 nakažených a počet úmrtí dosáhl 34. Uzavřena byla i hlavní nemocnice v zemi.

Prestižní Národní univerzitní nemocnice v Tchjapeji byla uzavřena stejně jako hlavní zdravotnické zařízení na jihu země v Kaošijungu. V karenténě se nachází i 400 jejích zaměstnanců. Vojáci ze speciální chemické jednotky mezi tím dokončili dezinfekci jedné z nemocnic v hlavním městě, kde se nemoc na konci dubna objevila poprvé a kam má být nyní převážena většina nakažených.

Dnes poprvé byly ulice v metropoli Tchajpeji relativně prázdné, stejně jako restaurace, hotely a obchodní domy. Výjimkou byl jeden obchodní dům, které bylo v minulých dnech uzavřeno, protože na SARS onemocněla jedna z pokladních. Po dezinfekci však jeho majitelé znovu otevřeli a zboží nabízejí za poloviční cenu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme