Vzdušná brána k Bagdádu v rukou spojenců; nález podezřelého prášku

V rukou Američanů je z velké části mezinárodní letiště u Bagdádu. V těžkých a krvavých pozemních bojích zahynulo podle spojeneckých zdrojů nejméně 300 iráckých vojáků. Asi 40 Iráčanů, vesměs příslušníků elitních Republikánských gard, bylo zajato. V továrně jižně od metropole nalezli spojenci podezřelý prášek a dokumenty o chemické válce. Britové z Basry hlásí úspěchy v ovládnutí města.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bagdádské letiště

bagdádské letiště | Zdroj: ČTK

Většinu letiště už ovládají Američané, ale v části areálu stále ještě jsou Iráčané. Zdá se, že ani jedna ze stran nechce letiště zničit, aby ho mohla využívat pro budoucí cíle. Pokud dojde k bezpečnému převzetí letiště, šlo by o zlom v situaci. Rozhodující bitva o iráckou metropoli ještě nezačala a podle odborníků se tak stane za dva až šest dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: Boj o letiště

Američtí vojáci se mezitím stali obětí dalšího sebevražedného útoku. Tři muže usmrtila exploze civilního auta na jejich kontrolním stanovišti. Výbuch zabil také řidiče a těhotnou ženu.

Obyvatelé Bagdádu přečkali noc bez elektřiny a vody. Při mohutném bobardování prchali z předměstí u letiště do centra města.

Nález dokumentů o chemické válce

technik pozoruje startující F/A-18 Hornet | Foto: ČTK

Američtí vojáci objevili v průmyslovém objektu jižně od Bagdádu tisíce krabiček s bílým práškem, protilátku proti nervovému plynu a dokumenty o vedení chemické války v arabštině. Tiskové agentuře AP to řekl plukovník americké armády John Peabody. Místo má prozkoumat tým expertů. Továrna, v níž byly podezřelé látky objeveny, leží ve městě Latifíja asi 40 kilometrů jižně od Bagdádu

Britové hlásí úspěch v Basře

Britští vojáci postoupili u jihoiráckého střediska Basra. Jednotky jsou nyní podle velení protiirácké koalice asi 6 kilometrů od centra města. Jejich postup podporovaly tanky a vrtulníky. Situaci sleduje náš zvláštní zpravodaj v Kuvajtu Vít Pohanka. Basra zůstává střediskem tuhého odporu a teorie, že by v ní mohlo dojí k protisaddámovskému povstání se nepotvrdila. Údajně ale došlo k lokálním střetům mezi obyvatelstvem a iráckými ozbrojenci bránícími město. Humanitární situace domorodců je zřejmě špatná. Mnozí pozorovatelé se ptají, jak mohou koaliční jednotky doufat v dobytí Bagdádu, když nejsou schopny dostat pod kontrolu mnohem menší Basru. Dnešní zprávy o postupu Britů jsou koaličním velením zdůrazňovány jako velký úspěch.

Arabská televize Al-Džazíra ukázala záběry z města Nadžaf, ležícího 150 kilometrů jižně od Bagdádu. Bylo na nich vidět rozhněvané obyvatele, kteří se pokoušeli zabránit americkým vojákům proniknout k posvátné šíitské mešitě imáma Alího.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Stratégové už o poválečných časech

Poválečná obnova Iráku se odehraje pod taktovkou USA a Británie. S tímto vzkazem se nechal v Evropské unii a NATO slyšet šéf americké diplomacie Collin Powell. Zároveň ale tvrdil, že své místo bude mít určitě i Organizace spojených národů, jejíž důležitou roli Evropa žádá. Ze sídla severoatlantické aliance odjel americký ministr s tím,že NATO nevylučuje svou mírotvornou pomoc, až konflikt skončí.

O poválečném upořádání v oblasti Perského zálivu se radí v Paříži šéfové diplomacií Francie, Ruska a Německa.V předvečer schůzky kritizoval francouzský premiér Jean Pierre Raffarin nebývale ostře Spojené státy.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme