Vůdce Talibanu je údajně živ a skrývá se v Afghánistánu

Duchovní vůdce Talibů mulla Muhamad Umar je naživu a skrývá se stále na území Afghánistánu. Oznámily to afghánské tajné služby. Umar se údajně pohybuje s malou skupinou svých přívrženců mezi provinciemi Hilmant a Urundgant v centrální části země a provincií Zabul na východě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdas Salám Zaíf

Abdas Salám Zaíf | Zdroj: ČTK

Svědci, kteří vůdce Talibanu viděli tvrdí, že se nikdy nezdržuje na jednom místě delší dobu, proto se ho stále nedaří zadržet. Zato byl objeven jiný velmi významný člen vedení Talibanu mulla Abdul Salám Zaíf. V posledních letech vlády fundamentalistů zastával funkci afghánského velvyslance v Pákistánu. Ještě několik měsíců po pádu režimu zůstával na svobodě a Kábul dlouho vyjednával s Islámábádem o jeho vydání. Poté beze stopy zmizel.

Až nyní Zaífova rodina oznámila, že prostřednictvím mezinárodního Červeného kříže dostala od mully Zaífa dopis, ve kterém píše, že se nachází v americkém zajateckém táboře Guantánamo na Kubě. Příbuzní upozorňují, že Zaíf byl sice oddaným členem hnutí Taliban, ale nikdy se nedopustil žádných zločinů a po porážce Talibanu se ani nepokoušel skrývat. Jako diplomat prý pouze plnil funkci prostředníka mezi izolovanými Taliby a mezinárodním společenstvím.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme