Většina Řeků dala přednost setrvání v eurozóně před přísliby sociálních jistot
Řekové v pořadí už druhých předčasných volbách volili proevropské strany, které chtějí zachovat Řecko v eurozóně. Proevropská koalice by podle aktuálních volebních výsledků měla mít v parlamentu většinu. Vítězem předčasných voleb je proevropská Nová demokracie. Ta těsně porazila radikální levicovou koalici Syriza, která v předvolební kampani slibovat, že přestane platit dluhy a vypoví dohody s evropskými institucemi.
Většina Řeků je nespokojená s úspornými opatřeními, která země provádí výměnou za finanční pomoc z Evropské unie. Nezaměstnanost strmě stoupá, životní úroveň klesá. Přesto většina Řeků volila strany, které chtějí v reformním kurzu pokračovat.
Více než z dalšího utahování opasků mají strach z chaosu a nejistoty, které by následovaly po řeckém odchodu z eurozóny. V řecké společnosti je stále napětí. Projevit se může při dalším projednávání úspor.
Akutální situaci v Řecku po parlamentních volbách sleduje přímo v Athénách zvláštní zpravodaj Pavel Polák
„Výsledek řeckých voleb je vítězstvím pro celou Evropu,“ prohlásil Antonis Samaras poté, co bylo zřejmé, že jeho Nová demokracie vyhrála klíčové volby.
Samaras ve svém povolebním projevu zdůraznil, že Řecko zůstane součástí eurozóny a že dostojí svým závazkům. Vyzval ostatní strany, aby se podílely na vládě národní spásy. Řecko potřebuje nutně vládu. Na žádná další dobrodružství podle Samarase není čas.
Eurozóna i Evropská komise vítají výsledky řeckých voleb zatím opatrně
Číst článek
Zatím není jasné, kdo vstoupí do koalice s Novou demokracií. Pravděpodobné je, že to bude socialistická strana Pasok, která chce také udržet zemi v reformním kurzu a tím pádem také v eurozóně. Nová demokracie i PASOK podporují úsporný plán, který je podmínkou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu k poskytnutí záchranné půjčky. Pasok ve volbách skončila na třetím místě.