Velká Británie vyhostila diplomaty plukovníka Kaddáfího
Velká Británie stupňuje tlak na libyjský režim plukovníka Muamarra Kaddáfího. Uznala libyjskou opozici za jedinou vládní autoritu severoafrické země a vyhostila Kaddáfího zbývající diplomaty ze země. Představitel Kaddáfího vlády označil rozhodnutí Londýna za nezodpovědný krok, který vnáší chaos do diplomacie.
„Naše rozhodnutí je reakcí na vzrůstající legitimitu, kompetenci a úspěšnost Národní přechodné rady vůči obyvatelům Libye po celé zemi. Národní přechodná rada prokázala svými akcemi snahu učinit Libyi otevřenější a demokratičtější. A to v příkrém protikladu ke Kaddáfího režimu, který se brutalitou vůči vlastním lidem připravil o veškerou legitimitu. To znamená, že budeme komunikovat s Národní přechodnou radou na stejné úrovni, jako s jakoukoliv jinou vládou,“ potvrdil britský ministr zahraničí William Hague.
O situaci v Libyi mluvil na Rádiu Česko Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha
Spojené království chce podpořit rebely v jejich už skoro půlročním boji za svržení diktatury krokem, který má usnadnit povstalcům přístup k penězům libyjské státní ropné společnosti. Jde o částku 91 milionů liber.
„Peníze povstalcům pomohou v mnoha ohledech. Vedle toho, že si budou moci obstarat zbraně, které potřebují přímo k boji, budou zároveň moci vyplácet peníze státním zaměstnancům a zajišťovat běžnou agendu státu. Jestli toho budou umět využít je sporné. Prozatímní vláda toho zatím moc nepředvedla. Boje se táhnou již přes půl roku a konec je v nedohlednu,“ říká Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha.
Vládu rebelů dosud uznalo 25 dalších států včetně USA, což dlouhodobě kritizuje Rusko.
„Uznání od etablovaných velmocí je v symbolické rovině důležité, ale jen podle počtu zemí, které rebely uznaly se nemůžeme řídit. Například pro vstup do OSN je potřeba souhlas všech pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Rusko a Čína se k tomuto kroku nemohou odhodlat,“ uvádí Romancov a dodává:
„Rusko nemá důvod spěchat s uznáním rebelů, protože by to oslabilo jeho pozici. Tím, že váhá, posiluje vlastní vliv a nakonec bude to, že se přidá na stranu Británie, Francie a USA vykompenzováno třeba někdy příště v nějaké jiné oblasti, která bude pro Rusko důležitá.“
Podle Romanova jsme v Libyi svědky patové situace, kdy ani jedna ze stran konfliktu nedokáže rozhodnout. Dokud bude mít Kaddáfí dostatek finančních prostředků na to, aby si platil žoldnéře, nic se nezmění.