‚Není žádná alternativa.‘ Premiér Johnson oznámil plošnou uzávěru Anglie, školy ale zůstanou otevřené

Britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka 5. listopadu budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Školy však zůstanou otevřené. Na večerní tiskové konferenci to oznámil premiér Boris Johnson. Opatření budou platit do 2. prosince.

Londýn (Aktualizováno: 22:05 31. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson.

Plošný lockdown bude v Anglii platit do 5. listopadu, oznámil premiér Johnson. | Foto: Hannah Mckay | Zdroj: Reuters

Podle vládních expertů nyní v zemi exponenciálně roste počet nakažených i hospitalizovaných. V příštích týdnech by proto bez vládního zásahu hrozilo nebezpečí přehlcení zdravotního systému. Vědci rovněž varují, že by v případě nečinnosti mohl brzy počet zemřelých s covidem-19 přesáhnout hranici 80 tisíc osob, což považují za nejhorší možný scénář.

„Musíme přejít k činům nyní, protože není žádná alternativa,“ prohlásil Johnson na narychlo svolané a několikrát odkládané tiskové konferenci, jejíž obsah unikl do britských médií s několikahodinovým předstihem.

Tanec, pití, zábava. Podívejte se, jak si lidé užívali, než Liverpool ‚zmrazila‘ přísná karanténní opatření

Číst článek

Lidé podle premiéra mají opouštět svoje domovy pouze v nutných případech, tedy pro cesty do práce, k doktorovi, či pro základní zboží a potraviny. Restaurace budou moci vydávat jídla jen s sebou nebo je doručovat do domácností. Všechny podniky, které nenabízejí služby či zboží považované za nezbytné, budou muset zavřít.

Vláda nebude uzavírat průmysl nebo přerušovat práci ve stavebnictví. K tomu znovu oživí mimořádnou podporu pro zaměstnance, kteří kvůli restrikcím přišli o práci, dostávat by měli od státu 80 procent své mzdy.

Milion nakažených

Johnson poznamenal, že současné restrikce jsou jedinou nadějí na to, aby lidé mohli strávit vánoční svátky ve společnosti svých blízkých. Opatření platí jen pro Anglii – Skotsko, Wales a Severní Irsko rozhodují o protiepidemických krocích samostatně.

Premiér čelil na jaře kritice, že přistoupil k restriktivním opatřením příliš pozdě. Na sobotní otázku, proč při druhé vlně nezavedl tvrdší restrikce dříve, odpověděl, že se vláda snaží neustále vyvažovat riziko pro lidské životy s riziky pro živobytí obyvatel.

Británie v současnosti eviduje dohromady 46 555 zemřelých s koronavirem od začátku pandemie. Johnson covidem-19 sám onemocněl, začátkem dubna kvůli němu strávil několik dní v nemocnici.

Británie v sobotu po Španělsku a Francii překonala hranici milionu infikovaných koronavirem od začátku pandemie. Za poslední den se nákaza prokázala u dalších 21 915 osob, počet mrtvých se zvýšil o 326.

Počty nově nakažených jsou v zemi v posledních týdnech podobně jako v jiných státech na strmém vzestupu i navzdory restriktivním opatřením, které vláda zavedla v některých nejhůře postižených oblastech. Pokud by se epidemická situace po konci uzávěry zlepšila, ustoupí vláda od plošných nařízení a vrátí se k dílčím restrikcím v ohniscích nákazy, řekl premiér.

Zpřísněné restrikce zavádí také vláda v Portugalsku. Oznámil to v sobotu podle agentury Reuters premiér António Costa. Opatření budou platit v 121 okresech, v nichž počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dnů přesáhl 240. V takto vymezené oblasti žije zhruba 70 procent obyvatel Portugalska. V částečné karanténě se ocitnou i metropole Lisabon a druhé největší město Porto.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme