Papež Františk jmenoval 21 nových kardinálů. V průběhu října je čeká zasedání o směřování církve
Papež František ve Vatikánu slavnostně jmenoval 21 nových kardinálů. Pomohou mu s reformou katolické církve a upevní jeho odkaz, uvedla agentura AP. Mezi novými kardinály je i nový šéf vatikánského úřadu pro doktrínu Víctor Manuel Fernández a misionář narozený v Chicagu Robert Prevost, který je nyní zodpovědný za prověřování kandidátů na biskupy po celém světě.
Červené kardinálské čepice zvané birety a masivní zlaté kardinálské prsteny obdrželi také vatikánští velvyslanci ve Spojených státech a v Itálii, tedy na dvou důležitých diplomatických postech, kde má Svatý stolec velký zájem na reformě církevní hierarchie.
Zkoumání případů zneužití kněžími. Katolická církev ve Švýcarsku chce vlastní soud pro sexuální násilí
Číst článek
Seznam doplnili představitelé církve v geopoliticky citlivých oblastech, jako je Hongkong a Jeruzalém, v křehkých komunitách, jako je Juba v Jižním Súdánu, a v oblíbené Córdobě v Argentině.
Slavnost na Svatopetrském náměstí se konala několik dní předtím, než František zahájí velké setkání biskupů a laických katolíků o vytyčení budoucnosti církve. Na něm se bude diskutovat o ožehavých otázkách, jako je role žen v církvi, komunita LGBT+ a kněžský celibát.
Synod, který se koná od 4. do 29. října, je prvním ze dvou zasedání, druhé se uskuteční příští rok. V mnoha ohledech by mohl upevnit Františkův odkaz, tedy snahu, aby se církev stala místem, kde jsou všichni vítáni a kde kněží věřícím naslouchají a doprovázejí je, místo aby je soudili.
Několik nových kardinálů je členy synodu s hlasovacím právem a dali najevo, že sdílí Františkovu vizi církve, v níž jde více o lidi v lavicích než o hierarchii. Je mezi nimi i Fernández, známý jako „papežův teolog“ a podle AP možná nejvýznamnější Františkovo jmenování ve Vatikánu během jeho desetiletého pontifikátu.
Vatikán souhlasil s prodejem Jindřišské věže. Od arcibiskupství ji nejspíš koupí Praha za 100 milionů
Číst článek
Po ceremonii bude mít František najmenováno 99 ze 137 kardinálů, kteří jsou mladší 80 let, a mohou tak hlasovat v budoucím konkláve, kde bude zvolen jeho nástupce.
I když ne všichni jsou chráněnci 86letého papeže Františka, mnozí z nich sdílejí jeho pastorační důraz, na rozdíl od doktrinářsky smýšlejících kardinálů, které často vybírali ještě papežové Jan Pavel II. a Benedikt XVI.
Tak velký podíl Františkem nominovaných kardinálů podle agentury AP téměř zaručuje, že budoucí papež bude buď z řad jeho kardinálských kandidátů, nebo si zajistí jejich hlasy pro vedení církve po Františkově odchodu. Evropa má stále nejvíce kardinálů s hlasovacím právem, a sice 52, následuje Amerika s 39 a Asie s 24 kardinály.