Rakousko a Dánsko chtějí jednat s Izraelem o výrobě vlastní vakcíny. Nechtějí se spoléhat jen na EU

Rakousko, Dánsko a další země ze skupiny „rychle jednajících států“, které si v boji s koronavirem opakovaně vyměňují zkušenosti, se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou společně s Izraelem vyrábět vakcíny proti covidu-19. Oznámil to v úterý podle agentury APA rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský kancléř Sebastian Kurz

Kurz zdůraznil, že jednání s Izraelem neznamenají, že by Rakousko mělo přerušit spolupráci s EU na očkování proti covidu-19 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kurz a dánská premiérka Mette Frederiksenová mají ve čtvrtek v Izraeli jednat s premiérem Benjaminem Netanjahuem o spolupráci při výzkumu a výrobě očkovacích látek. Kurz v prohlášení, z něhož cituje APA, uvedl, že Rakousko, Dánsko a další členové skupiny „Smart first movers“ (Chytří první hybatelé) se v budoucnu už nebudou spoléhat na EU a „společně s Izraelem hodlají v příštích letech vyrábět očkovací látky druhé generace pro další mutace koronaviru a také společně zkoumat možnosti léčby“.

Slovensko bude očkovat vakcínou Sputnik V. Matoviče kvůli tomu kritizuje opozice i koaliční partneři

Číst článek

Do skupiny zemí, s nimiž Rakousko od počátku pandemie úzce spolupracovalo, patří kromě Dánska a Izraele také Austrálie, Norsko, Řecko a Česko.

„Jenom pro Rakousko je potřeba odhadována na 30 milionů očkovacích dávek,“ uvedl Kurz, který měl v úterý na programu setkání se zástupci předních rakouských farmaceutických firem. Kancléř vysvětlil, že přístup k vakcínám prostřednictvím EU „byl sice v zásadě správný, ale EMA (Evropská agentura pro léčivé přípravky) je u schvalování očkovacích látek příliš pomalá a dochází k výpadkům v dodávkách od farmaceutických firem“.

„Musíme se proto připravit na další mutace a neměli bychom už být při výrobě očkovacích látek druhé generace závislí pouze na EU,“ prohlásil šéf rakouské vlády. Podle expertů bude třeba i v příštích letech každoročně očkovat dvě třetiny populace. To v Rakousku znamená přes šest milionů lidí, poznamenala APA.

Polsko zvažuje uzávěru dalších vojvodství. Podle premiéra země potřebuje vlastní továrnu na vakcínu

Číst článek

Trvající spolupráce

Evropská komise zdůraznila, že iniciativa Rakouska a Dánska neznamená, že by obě země měly v úmyslu přerušit nebo omezit spolupráci na celounijní očkovací strategii nebo získávat vakcínu výhradně na vlastní pěst. „Některé členské státy se snaží připravit na budoucnost. My budeme pokračovat ve společné očkovací strategii stejně jako dosud,“ řekl mluvčí komise Eric Mamer.

Také dánská premiérka řekla, že navázání bližší spolupráce s Izraelem rozhodně neznamená, že by se Kodaň a Vídeň už neúčastnily očkovacího programu EU. Podle ní jsou Izraelci při vakcinaci velmi úspěšní, a Evropa by toho proto měla využít a učit se od nich.

Izraelský premiér Netanjahu v pondělí podle agentury Reuters potvrdil, že bude s Kurzem a Frederiksenovou hovořit o spolupráci na výrobě vakcín. Kurz minulý víkend uvedl, že usiluje o co nejtěsnější spolupráci ve výzkumu a výrobě vakcín a že Rakousko, Dánsko a Izrael jsou v kontaktu od minulého jara a nyní chtějí rozšířit spolupráci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme