Václav Havel ocenil sjednocování Evropy
Někdejší prezident Václav Havel vystoupil v Evropském parlamentu se slavnostním projevem k 20. výročí demokratických změn v Evropě. Obhajoval v něm současnou podobu Evropské unie i její listinu základních práv, odmítl názory o ztrátě národní suverenity v souvislosti s postupem evropské integrace.
Potleskem vestoje a přivítali poslanci Evropského parlamentu českého exprezidenta Václava Havla. Předseda parlamentu, někdejší polský aktivista hnutí Solidarita Jerzy Buzek oslovil Havla slovy: Witaj Vašku.
Projevu Václava Havla předcházel dokumentární film připomínající zlomové momenty při rozbití komunistické diktatury v Evropě. Buzek obstojnou slovenštinou také připomněl zásluhy dalšího Čechoslováka, Alexandra Dubčeka z roku 1968.
O projevu V. Havla v EU diskutovali v Radiofóru zpravodaj P. Novák a europoslanci H. Fajmon (ODS) a M. Ransdorf (KSČM)
Jsme na jedné lodi a ta má dobrý směr - tak nazval české členství v Evropské unii bývalý prezident republiky Václav Havel. Hovořil v něm o vztahu Čechů ke sjednocování Evropy i o výzvách, které před Unií stojí.
Suverenity by se měly doplňovat
"Totalitní či autoritativní způsob vlády mívá totiž velmi nenápadné počátky a velmi rafinované způsoby ovládání společnosti. Až teď, s odstupem času, si mnozí z nás uvědomují, jak důmyslně byli leckdy zapleteni do totalitních sítí," připomněl Havel.
"Debaty o evropské ústavě i lisabonské smlouvě se přece z velké části točí kolem otázky, v jakém vzájemném poměru mají být suverenita státní a evropská. Odpověď je jasná: měly by se doplňovat. Cítím-li se být Evropanem, neznamená to přece, že přestávám být Čechem. Je tomu právě naopak: jakožto Čech jsem i Evropanem. Poněkud poeticky říkávám, že Evropa je vlast našich vlastí," uvedl před europoslanci Václav Havel.
"Evropská integrace, dík které žije větší část našeho kontinentu tak dlouho v míru, je vskutku unikátním pokusem o demokratické soustátí. Není to a hned tak to nebude čistá federace, ba ani tradiční konfederace. Je to prostě cosi nového. Kéž by tento pokus byl poučný i pro jiné," přál si havel ve svém projevu.
Vlídné přijetí
Projev Václava Havla vyvolal u většiny europoslanců velmi pozitivní reakce, během jeho řeči ho poslanci několikrát odměnili potleskem.
S Havlovými názory souhlasí i europoslanec za ČSSD Richard Falbr: "Mně se líbil. Jeho projev byl přijat velmi vlídně a ostře kontrrastoval s tím, co tady před časem předvedl prezident Klaus."
Člen Europarlamentu za ODS Jan Zahradil naopak s řadou pasáží Havlova projevu nesouhlasí: "Samozřejmě s celou řadou věcí by se dalo polemizovat, to je celý ten názor na roli národních států, která se tady speciálně ráda démonizuje."
Havlovi nevadí komunistická minulost Füleho
Nominace Štefana Füleho na českého eurokomisaře je podle exprezidenta Václava Havla v dané situaci dobrá volba. Nevadí fakt, že kdysi studoval na sovětské diplomatické škole.
"Bylo to asi proto, že jinde diplomacii studovat nešlo." Uvedl Havel a připomněl, že řada našich velmi dobrých velvyslanců jsou absolventy této školy. "A do té školy by zase těžko vzali někoho, kdo by nebyl ve straně."