V Turecku začal největší soud s pučisty. Obviněno je téměř 500 lidí

V Turecku začal zatím největší soud s lidmi, podezřelými z organizace loňského pokusu o puč. Před speciálním soudem ve městě Sincan u Ankary stane skoro 500 obviněných. Vybudovat se kvůli tomu musela speciální soudní síň.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obvinění v obřím tureckém procesu s pučisty kráčí k soudu.

Obvinění v obřím tureckém procesu s pučisty kráčí k soudu. | Foto: Anadolu Agency | Zdroj: Profimedia

Obžalovaných je přesně 486 lidí - jsou to převážně vojáci, dále lidé podezřelí z řízení puče a z napojení na islámského klerika Fetullaha Gülena, který podle vlády stál v pozadí pokusu o puč. Mezi obviněnými je i sám Gülen, který vinu odmítá.

Ústředím pučistů byla podle obžaloby letecká základna Akinci severozápadně od metropole Ankary. Prokuratura obžalované viní z celé řady zločinů od nejzávažnějších jako plánování vraždy prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana až po "pouhou" vraždu.

Turecký parlament znovu prodloužil výjimečný stav

Číst článek

Celkem 461 z obviněných je v předběžném zadržení, zbytek je vyšetřován na svobodě, nebo je mimo dosah turecké justice - jako např Fetullah Gülen, který žije v USA.

Turecká justice kvůli procesu musela speciálně vybudovat zvláštní soudní síň, protože do běžné by se všichni obvinění nevešli. Proces je velmi ostře sledovaný. Po puči se v posledním zhruba roce provádí obrovské čistky ve státní správě a částečně i ústavní změny, které se vláda strany AKP snaží prosadit posledních několik let.

Puč začal loni 15. července. Část armády obsadila některé klíčové body v zemi jako mosty přes Bosporskou úžinu v Istanbulu, některá klíčová média a oznámila, že přebrala kontrolu nad zemí. Následovaly střety mezi pučisty a jednotkami věrnými vládě a také provládními demonstranty. Zemřelo při nich asi 300 lidí, z velké části samotných pučistů.

V dalších měsících pak vláda nechala zadržet tisíce lidí a provedla obrovské čistky ve státní správě - v armádě, policii, školství a v justici muselo skončit skoro 50 tisíc lidí - zpravidla kvůli podezření z podílu na puči nebo napojení na Fetullaha Gülena.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme