V poslední televizní debatě kandidátů bodoval John Kerry
Poslední televizní debata amerických prezidentských kandidátů přinesla body demokratickému senátorovi Johnu Kerrymu. Podle bleskových průzkumů mezi televizními diváky si Kerry vedl o něco lépe než jeho rival, současný prezident George Bush. Oba kandidáti se střetávali v souvislosti s daněmi, rozpočtovým deficitem a reformou zdravotnického systému. Vrátili se i k Iráku a boji s terorismem.
Zatímco Kerry kritizoval jednotlivé aspekty Bushovy politiky, prezident charakterizoval demokratického senátora jako utrácivého liberála - v americkém kontextu levičáka -, který ztratil kontakt s hlavním názorovým proudem v USA.
Kerry na úvod kritizoval Bushe, že uspěchal iráckou válku, ponechal stranou dosavadní spojence a nyní Amerika podle něj nese "mimořádné břemeno" války v Iráku. Spojené státy jsou v důsledku této války zranitelnější a nikoli bezpečnější, prohlásil.
Bush napadl Kerryho za to, že nedávno přirovnal tažení proti terorismu k potíráním prostituce a ilegálního hazardu. "Myslím, že tento přístup a tento názor je nebezpečný," řekl a zdůraznil, že války v Iráku a Afghánistánu pomáhají se vypořádat s terorismem tím, že šíří svobodu a demokracii.
Debatu opět provázely ostré výměny, ale oproti předcházejícím dvěma diskusím byl tón méně konfrontační. Bush se tentokrát většinou vyhnul podrážděným reakcím na Kerryho výroky a demokratický vyzyvatel našel pro Bushe dokonce slova chvály - za jeho jednání v době po teroristických útocích 11. září 2001.
Bush obvinil Kerryho, že hodlá zvýšit daně střední třídě, aby mohl financovat své nákladné plány. Podle něj je Kerryho reforma zdravotnictví jen "prázdným slibem", protože bude stát během deseti let pět bilionů dolarů.
Kerry připomněl, že za Bushova volebního období ztratilo pět milionů lidí zdravotní pojištění. Odmítl i Bushovy výroky o rozpočtové odpovědnosti. "Prezident změnil dosavadní přebytek ve výši 5,6 bilionu dolarů v rozpočtové deficity, které se potáhnou do daleké budoucnosti," řekl.
Letošní volby jsou mimořádně vyrovnané, kandidáti si nemohli necelé tři týdny před volbami dovolit chybu a podle prvních reakcí ji zřejmě neudělali. I když poslední debata opět zdůraznila hluboké rozpory, celkový tón byl tentokrát umírněnější.
První prezidentská debata 30. září přinesla překvapivý úspěch Kerrymu, který po ní stáhl Bushův poměrně výrazný náskok v průzkumech. Druhý souboj 8. října zachoval status quo a průzkumy ukazovaly nadále v podstatě vyrovnané pozice.
Podle prvního bleskového telefonního průzkumu mezi televizními diváky vyhrál i třetí debatu prezidentských kandidátů s přehledem John Kerry. O jeho vítězství je tentokrát přesvědčeno 52 procent dotázaných, výkon George Bushe se líbil jen 39 procentům dotázaných.
Bývalý starosta New Yorku Rudi Giulianni se ztotožnil s Bushem, že Kerry je liberál mimo hlavní proud americké politiky. Poradci prezidenta Bushe se přes první průzkumy mezi televizními diváky domnívají, že současný prezident měl navrch.
Demokraté obvinily republikány z negativismu. Černošský vůdce, reverend Jesse Jackson Českému rozhlasu řekl, že George Bush se snaží ubránit neubránitelné, zmínil ztracená pracovní místa do zahraničí, rozpočtový deficit a růst cen zdravotní péče.