V Havaně se poprvé v historii setká hlava ruské pravoslavné církve s papežem
Kubánci a s nimi celý křesťanský svět budou dnes svědky historické události. Poprvé po tisíci letech od církevního rozkolu se osobně setkají hlavy ruské pravoslavné a římskokatolické církve. Patriarcha moskevský Kirill a papež František se po osmé hodině večer našeho času sejdou na letišti v Havaně.
Zatímco Kirill je v Havaně na oficiální návštěvě, František se tam zastaví cestou do Mexika. Setkání se připravovalo více než dva roky. Kubu si obě církve vybraly jako neutrální území.
Mezi východní a západní křesťanskou církví panovala po tisíc let značná nevraživost a řada sporů stále zůstává. Podle ruské pravoslavné církve se schůzka stane začátkem důležité etapy ve vztazích mezi církvemi.
Hlava ruské pravoslavné církve se na Kubě poprvé setká s papežem. Mluvil o tom zpravodaj ČRo v Moskvě Martin Dorazín
„Podle těch předběžných informací od pravoslavné církve se dnešní setkání určitě ponese ve smířlivém duchu,“ říká moskevský zpravodaj ČRo.
„Hlavy římskokatolické a ruské pravoslavné církve nebudou na veřejnosti prezentovat ty letité teologické, politické a filozofické spory a hlavně budou jednat o tom, co obě církve spojuje. To je v těchto dnech především osud křesťanů ve válečných konfliktech na Blízkém východě, ničení křesťanských památek – určitě zazní mírový apel.“
Pravoslavná a římskokatolická církev působí samostatně od rozkolu, který vyvrcholil jako „velké schizma“ v polovině 11. století. Pravoslavná či také ortodoxní církev od té doby jako svou hlavu uznává konstantinopolského patriarchu.
Ruský patriarcha tedy formálně hlavou pravoslaví není, jeho autorita ale vyplývá z daleko největšího počtu ruských věřících. Pravoslavná církev je rozdělena na patnáct takzvaných autokefálních, autonomních církví.
Kirill stojí v čele moskevského patriarchátu od roku 2009, kdy vystřídal Alexije II., který měl v ruské společnosti velkou autoritu a zasadil se o návrat ruské pravoslavné církve na politické výsluní, především díky svým kontaktům s nejvyšší ruskou politickou elitou.
V tom patriarcha Kirill zdatně pokračuje, ruská pravoslavná církev pod jeho vedením hraje stále důležitější roli ve veřejném životě v Rusku.