V Bavorsku začíná summit G7. U rozhovorů o Ukrajině bude chybět Putin
Za mimořádných bezpečnostních opatření začíná v bavorských Alpách summit skupiny G7. Lídři sedmi nejvyspělejších zemí světa budou jednat na luxusním zámku v Elmau. Mezi hlavními tématy budou aktuální globální problémy, boj s terorismem a také krize na Ukrajině.
Kvůli anexi Krymu prezident Putin na summitu i letos chybí.
„Jsme skupina zemí, které sdílejí stejné hodnoty, jakými jsou svoboda, demokracie a lidská práva,“ zdůvodnila kancléřka Merkelová nepozvání ruského prezidenta na setkání.
Na demonstracích proti summitu G7 v bavorském městě Garmisch-Partenkirchenu natáčel Vojtěch Berger
Bývalí němečtí kancléři Helmut Schmitd a Gerhard Schröder její rozhodnutí kritizují. Bez Ruska u jednacího stolu se ukrajinská krize podle nich vyřešit nedá.
Na východě Ukrajiny se znovu válčí a Spojené státy chtějí s podporou evropských partnerů zvýšit tlak na Rusko. Německo s Francií ale navzdory aktuálně chladným vztahům s Ruskem nadále vidí řešení ukrajinské krize pouze v diplomacii. Vyzbrojování Kyjeva odmítají.
Řešení globálního oteplování
Německá kancléřka a hostitelka summitu Angela Merkelová chce také od účastníků slyšet jasný postoj skupiny ke globálnímu oteplování.
„Je v zájmu všech, abychom měli v roce 2020 pokud možno co nejzávažnější dohodu o ochraně klimatu s cílem maximálního oteplování o 2 stupně Celsia,“ prohlásila.
V tom chce kancléřku podpořit její britský kolega David Cameron. Přesvědčovat budou zejména japonského premiéra Šinzó Abeho, aby se jeho země zavázala k výraznějšímu snížení emisí skleníkových plynů.
Lídry skupiny G7 na jejich vrcholných schůzkách doprovází pravidelně i davy demonstrantů. V Bavorsku proti nim stojí asi 20 tisíc policistů, kteří celou oblast kolem dějiště schůzky, tedy kolem zámku Elmau, důkladně připravili.
V bavorském městě Garmisch-Partenkirchenu proto odstranili i všechny poštovní schránky, aby v nich nemohla být ukryta výbušnina.
Už ráno se ale několik stovek odpůrců summitu skupiny G7 vydalo k přísně střeženému zámku Elmau. Organizátoři protestního pochodu původně počítali se 2 tisíci účastníky, německé úřady ale demonstrace v blízkosti zámku zakázaly.
Aktivisté se ráno pokusili zablokovat příjezdovou silnici k místu konání summitu, policie jim v tom ale zabránila. Podobně dopadla akce jiné skupiny odpůrců globalizace, kteří chtěli zablokovat nedalekou železniční trať.