Šéf Pentagonu neohlášeně přiletěl do Afghánistánu. ‚Nemám pokyny ke snižování počtu vojáků,‘ řekl

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan v pondělí přiletěl na předem neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Podle agentury AP jednal s veliteli amerických jednotek i s prezidentem Ašrafem Ghaním. Shanahan novinářům v letadle řekl, že nemá žádné pokyny z Bílého domu ohledně snížení počtu amerických vojáků v Afghánistánu.

Aktualizováno Kábul (Aktualizováno: 18:40 11. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Patrick Shanahan na návštěvě Afghánistánu

Americký ministr obrany Patrick Shanahan na návštěvě Afghánistánu | Foto: Idrees Ali | Zdroj: Reuters

Zdůraznil rovněž, že je důležité, aby do rozhovorů o ukončení války v zemi byla zahrnuta afghánská vláda, s níž povstalci z řad Tálibánu zatím odmítají jednat. Dodal však, že nemůže nic zaručit, protože rozhovory s Tálibánem vede americký mírový vyslanec Zalmay Khalilzad.

Cílem jeho cesty bylo získat informace o situaci v poli od amerických velitelů, a poté o ní informovat prezidenta Donalda Trumpa.

Pokud z Afghánistánu odejdou Američané, odejdeme také, uvedl Metnar. Na Sinaji Češi zůstanou

Číst článek

Shanahanovo setkání s Ghaním se týkalo celé řady problémů důležitých pro bilaterální vztahy, uvedl mluvčí Pentagonu Sean Robertson. Byla mezi nimi i otázka „dosažení politického řešení války, které zajistí, že Afghánistán už nikdy nebude sloužit jako útočiště, z nějž mohou teroristé útočit na Spojené státy“, dodal Robertson.

Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že USA stáhnou své vojáky z Afghánistánu, pokud se podaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Tálibán. Podle Pentagonu v Afghánistánu nyní působí kolem 14 000 amerických vojáků.

Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad v pátek uvedl, že doufá, že dohody bude dosaženo do července, kdy se mají v Afghánistánu konat prezidentské volby. Právě odchod zahraničních jednotek z Afghánistánu je podmínkou Tálibanu v mírových jednáních.

Zástupci Tálibánu minulý týden tvrdili, že Spojené státy při rozhovorech slíbily stáhnout do konce dubna polovinu svých vojáků z Afghánistánu. Shanahan v pondělí uvedl, že o takovém kroku se v současnosti nejedná a že on sám nedostal ke snížení počtu vojáků v Afghánistánu rozkaz. Ujistil také, že Spojené státy mají v regionu významné bezpečnostní zájmy.

Američané směřují k mírové dohodě s Tálibánem. Pochybnosti jsou na obou stranách, píše Economist

Číst článek

I po 17 letech od invaze vedené USA do Afghánistánu kontroluje hnutí Tálibán téměř polovinu země a pokračuje v útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. Vláda v Kábulu má obavy, že stažení většího počtu Američanů z Afghánistánu situaci v zemi ještě zhorší.

Jeden z afghánských představitelů agentuře Reuters pod podmínkou anonymity řekl, že už pouhé narážky na plánované stažení amerických vojáků jsou nebezpečné. „Samozřejmě, že to Tálibánu vlilo krev do žil,“ uvedl.

Diplomat nováček 

Mírová jednání komplikuje také neochota islamistů jednat s afghánskou vládou. „Je důležité, aby se do diskusí zapojila i afghánská vláda. O tom, jak bude Afghánistán vypadat v budoucnosti, musejí rozhodnout sami Afghánci,“ prohlásil Shanahan.

Shanahan je úřadujícím šéfem ministerstva obrany od 1. ledna. V prosinci totiž rezignoval ministr obrany James Mattis, který nesouhlasil s Trumpovým plánem stáhnout americké vojáky ze Sýrie.

Zatímco někdejší velitel amerických vojsk v Iráku a v Afghánistánu, čtyřhvězdičkový generál Mattis byl respektován pro své znalosti v obranné a mezinárodní politice, někdejší viceprezident firmy Boeing Shanahan je v zahraničněpolitických kruzích vnímán jako relativní nováček. V Afghánistánu doposud nebyl, uvedla agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme