Pracovník vězeňské služby během převozu nakažených vězňů do nemocnice v New Yorku.ČTK/ZUMA/Marie Le Ble

Koronavirus v USA: Věznice se mohou stát epicentrem pandemie, varují odborníci

Nela Krawiecová |

Čtěte dále

Koronaviru ve Spojený státech podlehlo více než devět tisíc lidí, počet nakažených přesáhl 336 tisíc. Epicentrem je nadále východní pobřeží v čele s New Yorkem, který eviduje téměř 35 procent všech případů. Nemoc Covid-19 ale proniká i na americký Středozápad - v Illinois je známá u jedenácti tisíc osob, více než dvě stovky z nich se nakazily za zdmi jedné z tamních věznic. Odborníci varují, že právě trestanci se mohou stát nejohroženější skupinou Američanů.

Situace ve Spojených státech eskalovala během pouhého měsíce. Na začátku března oficiální počty hovořily o 70 nakažených, přisuzovala se jim podobně jako u prvních tuzemských případů cestovatelská anamnéza. Podle deníku The New York Times, který data o nakažených a zemřelých průběžně aktualizuje, se počet zemřelých za posledních osm dní zvýšil na svůj šestinásobek.


Nad dva tisíce případů podle deníku hlásí 22 amerických států. Silně zasažen je kromě obou pobřeží také jih země. Situace se zhoršuje v Lousianě, na každých sto tisíc obyvatel připadá 279 s pozitivním testem na koronavirus. Ve státě Georgia zemřely dvě stovky lidí, sousední Florida hlásí více než dvanáct tisíc nakažených.

Bezpečnostní opatření se v jednotlivých státech liší, o víkendu ale Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí všem Američanům doporučilo nosit látkové roušky. Prezident Donald Trump reagoval slovy o tom, že zakrývání obličeje není povinné. Sám nosit roušku odmítl.

Zatímco na Floridě zůstávají otevřená například golfová hřiště, ve druhém nejlidnatějším státě USA - Texasu, je běžný život paralyzován. „Skoro všechno je zavřené, ale restaurace dělají rozvoz. Můžeme chodit jen na procházky kolem domu. Roušku nosí asi polovina lidí, které venku vídám,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Cahner Olson, Američanka žijící v texaském Dallasu.

Nebezpečí se podle amerických médií neskrývá na veřejných prostranstvích, ale za zdmi - lokalizovaná ohniska nákazy hlásí domovy pro seniory, silně postižena jsou nápravná zařízení. „Sedm tisíc amerických věznic a imigračních cel nejsou vybaveny na to, aby pandemii zvládly,“ uvedl pro agenturu AP někdejší vedoucí lékař vězeňské služby v New Yorku.

Podle odborníků je téměř nemožné nakažené vězně oddělit od ostatních, fyzickému distancování nenahrává přetíženost amerického vězeňského systému. Ten se navíc potýká s akutním nedostatkem ochranných pomůcek, dezinfekce je pro svůj vysoký obsah alkoholu ve většině zařízeních považována za riziko.

Amerika má za mřížemi více než 2,2 milionu lidí, více než kterýkoli jiný národ. Mnohá z federálních i státních zařízení bývají plná stárnoucí populace, která se mnohdy potýká s chronickými onemocněními a nedostatečnou zdravotní péčí.

Žena vyfocena se zakrytými ústy v americkém státě Washington. (Reuters)

Útěk z vězení

Během dvanácti dní koronavirus zahltil známý vězeňský komplex Rikers Island, který s kapacitou 5300 vězňů a dvojnásobkem personálu patří k největším na světě. Prvním nakaždeným byl kuchař z řad zaměstnanců, postupně se nakazily dvě stovky vězňů a stejný počet pracovníků. Ti teď navíc žalují město New York, které jim podle unie strážců nedokázalo zajistit dostatečnou ochranu. Práci ve vězení v těchto podmíkách bez roušek a rukavic považují za ,nesmyslný hazard,' informovala agentura Reuters.

Rikes Island podle odborníků není výjimkou a volají po lepší ochranně těch, pro které může onemocnění znamenat vážné komplikace zdravotního stavu. V okresním vězení Cook County v Chicagu je nakaženo nejméně 167 vězňů a padesátka zaměstnanců. V Jižní Dakotě několik žen uteklo z vězení se sníženou ostrahou po tom, co se koronavirus potrvrdil u jedné z trestankyň.

Počet nakažených koronavirem se v posledních dnech zvyšuje zejména v jedné z věznic ve státě Louisiana. Tamní úřady ve středu oznámily, že onemocnění podlehli dva vězni, kvůli nedostatku testovacích sad navíc považují za nakažené všechny, kteří mají příznaky. Problematickým je také volný pohyb zaměstnanců, kteří mohou nákazu ze mříže jak přinášet, tak potenciálně nakazit svou rodinu.

Snímek pořízen během videhovoru z imigračního detenčního centra v Lousianě. Zadržení žádají o propuštění, bojí se nákazy koronavirem. (Reuters)

Propouštění ,nenásilných‘

Některé federální věznice se proto po kritice veřejnosti rozhodly ve 121 zařízeních omezit kontakt téměř 146 tisíc trestanců. Ti budou uzavřeni na svých celách, většina osobních návštěv je zakázána.

Věznice spadající pod správu jednotlivých států začaly postupně propuštět některé vězně. Okrsek Los Angeles osvobodil 1700 z odhadovaných 17 tisíc zadržených. Snížují se také sazby pro propuštění na kauci nebo do domácího vězení. Pozastaveno je přijímání nových odsouzených s menšími prohřešky. Prezident Donald Trump uvedl, že uvažuje o plošném propuštění starších ,zcela nenásilných vězňů‘ také z federálních věznic.

Nela Krawiecová