Trump jednal s trojicí senátorů o regulaci zbraní. Chtějí zpřísnit prověrky při koupi
Trojice amerických demokratických i republikánských senátorů se snaží prosadit zpřísnění prověrek při nákupu střelných zbraní a nyní čeká, zda je podpoří Donald Trump. Prezident podle agentury Reuters řekl, že ve věci právní úpravy držení zbraní nastal pokrok a že pracuje na tom, aby byl výsledek přijatelný pro každého.
Podle Trumpa se jednání vedou v řadě oblastí včetně prověrek zájemců o zbraně. S prezidentem ve středu o změnách jednali demokratičtí senátoři Joe Manchin a Chris Murphy a také jejich republikánský kolega Pat Toomey. Trojice sdělila, že s Trumpem telefonicky jednala 40 minut, nyní senátoři očekávají, že prezident do čtvrtka řekne, zda je podpoří.
Střelec z Texasu nesplnil podmínky prověrky ke koupi zbraně, sehnal si ji ale soukromě, tvrdí vyšetřovatelé
Číst článek
Zákonodárci chtějí oživit neúspěšnou snahu z roku 2013, kdy se nepodařilo odstranit kličky, kterými lze prověrky obejít. V plánu mají ověřování minulosti zájemců a zpřísnit i prodej přes internet a na výstavách zbraní. Toomey právě tyto cesty nákupu považuje za neregulované a za způsob, jak si násilníci, zločinci a psychicky nemocní lidé mohou střelné zbraně snadno opatřit.
V reakci na masakr v prosinci 2012 na základní škole v Newtownu ve státě Connecticut, kde útočník zastřelil 26 lidí, připravili Manchin s Toomeyem návrh zákona, který měl prověrky zájemců o zbraně zpřísnit, v dubnu 2013 ho ale zákonodárci spolu s dalšími úpravami podmínek držení zbraní odmítli.
Rozdělená společnost
Nyní po několika nových krvavých incidentech se debata o změnách opět rozproudila. Například demokraté v justičním výboru Sněmovny reprezentantů tento týden podpořili trojici návrhů na přísnější kontroly získání zbraní.
Prodej poloautomatické pušky přes facebook v USA? Stačí přidat nabídku na předražený kufřík
Číst článek
Vedení republikány ovládaného Senátu dalo před týdnem na vědomí, že s úpravami zákonů regulujících prodej zbraní vyčká na stanovisko Bílého domu.
Otázka přístupu ke zbraním americkou společnost rozděluje. Část veřejnosti i politiků trvá na regulaci jako na prevenci před střeleckými útoky. Zastánci druhého ústavního dodatku, který právo na držení zbraní garantuje, naopak poukazují na historické tradice a tvrdí, že vražedné incidenty jsou důsledkem řádění psychicky vyšinutých jedinců, nikoli samotného držení zbraní.