Pomoc pro ukrajinské vojáky. Jaké zbraně jsou klíčové pro boj s ruskou armádou?

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu poslaly spojenecké země Kyjevu mnoho vybavení, které pomáhá ruský postup zastavit, případně Rusy vytlačit.. Zbraně poslalo Ukrajině přes 30 zemí. Podívejte se na výčet těch nejdůležitějších podle serveru BBC.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci poblíž města Izjum, kde se odehrávají tvrdé boje

Ukrajinští vojáci poblíž města Izjum, kde se odehrávají tvrdé boje | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Nejvíce Ukrajinu podporují Spojené státy americké, které nedávno ohlásily dosud největší finanční injekci v hodnotě tří miliard dolarů (asi 74 miliard korun). Druhé jsou Spojené království a Polsko. Česko je se svou podporou 0,34 miliardy dolarů (asi 8 miliard korun) na 6. místě. Informuje o tom server BBC.

Zbraňové systémy

Válka ale není jen o zbraních, ale i o tréninku, náhradních dílech a ostatní podpoře. BBC sestavila soupis klíčových zbraní pro Ukrajinu.

Rakety dlouhého doletu

Tyto systémy pomáhají Ukrajině držet důležité pozice. Spojené státy poslaly Ukrajině 12 systémů M142 HIMARS, což jsou americké salvové raketomety, které Ukrajině umožňují ostřelovat cíle vzdálené až zhruba 80-100 kilometrů (dostřel se odvíjí od použité munice). Oproti ruským protějškům jsou o dost přesnější.

Ukrajina tvrdí, že jich ale potřebuje mnohem více, aby Rusku v postupu zabránila.

Podle serveru The Defense Post Německo Ukrajině dodá přes 250 raket Vulcan, které by měly zajistit přesnější údery proti stojícím i pohybujícím se cílům.

Spojené státy pošlou Ukrajině raketomety HIMARS (na snímku) | Zdroj: Reuters

Houfnice

Na začátku července poslaly Austrálie, Kanada a Spojené státy Ukrajině přes stovku houfnic M777 a 300 tisíc kusů munice. Mají podobný dosah jako ruské houfnice Giantsint-B a větší než ruské D-30.

Jak píše server Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda, Ukrajina používá také 18 polských houfnic AHS Krab. Ty dokážou ostřelovat cíle až na 40 kilometrů.

Ukrajinci pálí z polské houfnice AHS Krab | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Protitankové zbraně

Spojenecké země poslaly Ukrajině asi pět tisíc raketometů NLAW, které by měly zničit tanky na jeden zásah. Tyto zbraně byly nejspíš důležité pro zastavení ruských vojsk, které postupovaly na Kyjev.

Jak píše server Business Insider, USA Ukrajině darovaly přes 5500 raketometů Javelin, které dokážou zasáhnout tanky svrchu, kde je obrnění nejslabší. Spojené státy dodaly také více než 14 tisíc další protitankové techniky.

Protitankové raketomety NLAW | Foto: EyePress News | Zdroj: Reuters

Tanky

Ukrajina obdržela více než 230 tanků typu Varšavské smlouvy od Polska a Česka.  Ukrajinská armáda mimo to používá už po desetiletí zejména tanky T-72, ke kterým disponuje dostatkem trénované posádky.

Tank T-72M4CZ Armády ČR | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Drony

Pro Ukrajinu jsou drony velmi důležité, protože se využívají pro sledování, zaměřování a přesouvání nákladů. Turecké drony Bayraktar TB2, které Ukrajina nakoupila, jsou na bojišti velmi efektivní. Létají ve výšce do 8 kilometrů a ruské cíle zasahují pomocí přesnými laserem naváděnými raketami.

Turecký dron Bayraktar TB2 | Foto: Aziz Karimov | Zdroj: Reuters

Spojené státy dodaly Ukrajině přes 700 dronů Switchblade: malé stroje s výbušninou, často zvané „kamikaze drony“. Výbušnina je dost silná na to, aby zničila tank, informuje BBC.

Jak již dříve psal server iROZHLAS, Ukrajina také obdrží od Norska a Británie drony Black Hornet, které jsou velmi malé, a je tak těžké je zaměřit. Jsou čistě průzkumné: mohou nést až tři kamery.

Protiletadlová obrana

Pomocí amerických protiletadlových systémů NASAMS Ukrajina zamezila Rusku, aby ovládlo její vzdušný prostor. Kyjev také získal od Slovenska systémy S-300.

Podle serveru Business Insider jsou také důležité protiletadlové střely Stinger, které Ukrajina obdržela od USA. Raketomety dokážou sestřelit také jiné rakety.

Jak informuje server The Hill, Ukrajina obdržela také rakety NASAMS, které dokážou zasáhnout cíl na 160 kilometrů.

Raketový systém protivzdušné obrany S-300 ruské výroby | Zdroj: Reuters

Jiří Čaník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme