Ugandská aktivistka a sociální antropoložka si za urážku prezidentovy matky odsedí 18 měsíců

Ugandský soud v pátek odsoudil opoziční aktivistku a vysokoškolskou učitelku Stellu Nyanziovou k 18 měsícům vězení za kybernetické obtěžování. Žena loni v září na facebooku zveřejnila příspěvek, který byl urážlivý vůči matce prezidenta Yoweriho Museveniho. Rozsudek kritizovala organizace Amnesty International, jež hájí lidská práva; jde podle ní o porušení práva na svobodné vyjadřování, napsal zpravodajský server BBC.

Kampala (Uganda) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ugandská opoziční aktivistka a vysokoškolská učitelka Stella Nyanziová

Ugandská opoziční aktivistka a vysokoškolská učitelka Stella Nyanziová | Foto: James Akena | Zdroj: Reuters

Nyanziová v příspěvku uvedla, že by si přála, aby prezidentova matka zemřela při porodu, a několikrát se zmínila o jejích intimních partiích. V jiném příspěvku, kvůli kterému stanula před soudem v dalším případu, označila Museveniho za „pár varlat“.

V Ugandě jsou další dva lidé nakažení ebolou. Jsou ze stejné rodiny jako chlapec, který zemřel

Číst článek

Aktivistka je ve vazbě již devět měsíců, odsedí si tedy dalších devět měsíců. V pátek se proti své vůli prostřednictvím videa účastnila soudního líčení z věznice, přičemž na protest proti rozsudku odhalila na kameru svoje ňadra.

Poté, co soud ve čtvrtek rozhodl o její vině, přednesla v soudní síni vášnivý projev, za který si vysloužila hlasité a nadšené reakce svých příznivců a dalších opozičních aktivistů.

Původně Nyanziová čelila také obvinění z urážlivé komunikace, nicméně v tomto bodě byla shledána nevinnou. Později uvedla, že by byla velice ráda, kdyby byla odsouzena i za urážlivou komunikaci, protože jejím cílem skutečně bylo prezidenta urazit.

Nyanziová, která je označována za úspěšnou vědkyni na poli sociální antropologie, před zatčením působila na univerzitě Makerere, nejstarší veřejné vysoké škole v zemi, jež sídlí v metropoli Kampale. Úřady se o ni začaly zajímat kvůli jejím dlouhým příspěvkům na facebooku, ve kterých bez obalu a často urážlivě vyjadřuje své kritické názory na vládu prezidenta Museveniho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme