Kurdské milice opustily ‚bezpečnou zónu‘, oznámilo Turecko. Na situaci budou dohlížet vojenské hlídky
Syrští Kurdové dohodu o stažení od tureckých hranic plní. Odchod kurdských milic do vzdálenosti 30 kilometrů potvrdil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. V úterý večer vypršela lhůta stanovená rusko-tureckou dohodou. Moskva Ankaru informovala, že kurdské milice se v pohraničním pásmu už nenacházejí.
Z politických prohlášení Ankary a Moskvy se zdá, že všechno běží podle plánu, že turecký prezident dosáhl svého a že se kurdští ozbrojenci skutečně stáhli z celé 400 kilometrů dlouhé turecko-syrské hranice.
Erdogan opět hrozí, že pustí uprchlíky do Evropy. Nyní mají evropské země podpořit jeho záměr v Sýrii
Číst článek
Ruské ministerstvo obrany uvedlo i čísla – od hranic s Tureckem se podle něj stáhlo 34 000 příslušníků kurdských milic.
Podle jiných informací to tak jednoznačné není. Syrští povstalci, kteří bojují po boku Turecka a říkají si Syrská národní armáda, tvrdí, že se někteří kurdští ozbrojenci v oblasti stále nacházejí a že s nimi očekávají další střety.
Nyní mají v asi deset kilometrů širokém syrském pohraničním pásmu začít hlídkovat společné turecko-ruské vojenské hlídky. Mají dohlížet, aby se tam kurdští ozbrojenci nevraceli.
Jak Turecko, tak Rusko o této oblasti stále mluví jako o bezpečné zóně, kam chce Turecko vracet část ze skoro čtyř milionů syrských uprchlíků, kteří jsou v současnosti na jeho území. Na hranicích ale zřizuje svá stanoviště syrská státní armáda, která podléhá Bašáru Asadovi, což šance na jakýkoliv návrat uprchlíků výrazně snižuje.