Tchaj-wan očekává intenzivnější čínský nátlak, čelí dezinformacím i kybernetickým útokům
Tchaj-wan očekává, že se v nadcházejících dnech stane terčem zvýšeného tlaku a psychologické války, uvedl ve středu mluvčí kabinetu Lo Pching-čcheng. Odkazuje na riziko dezinformačních kampaní, které mají ovlivnit veřejné mínění na Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters. Ostrov se po středečním odletu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové připravuje na posílení bezpečnosti.
Úřady zvýšily zabezpečení klíčové infrastruktury, včetně elektráren a letišť, a zvýšily úroveň kybernetické bezpečnosti na vládních úřadech, potvrdil mluvčí kabinetu. Podle něj čeká ostrov nejintenzivnější nátlak za poslední roky.
Jedna z nejsvobodnějších společností na světě, uvedla Pelosiová o Tchaj-wanu. Čína reagovala sankcemi
Číst článek
Tchajwanští představitelé opakovaně varovali před šířením dezinformací, které považují za čínskou kampaň s cílem oslabit podporu vlády ze strany obyvatel.
Podle Tchaj-peje přichází většina dezinformací ze zámoří. Varuje proto mezinárodní i místní média, aby se nestala hlásnou troubou Pekingu. Krátce po příjezdu Pelosiové v úterý pozdě večer totiž čínská státní média oznámila, že čínské stíhačky Su-35 překročily linii v Tchajwanské průlivu, který odděluje ostrov od Číny, načež tchajwanská armáda tuto zprávu označila za nepravdivou.
Vliv Číny
Tchajwanské vládní útvary podle ministryně pro digitalizaci Audrey Tang zaznamenaly třiadvacetkrát více kybernetických útoků, než je běžné. Za některými z nich podle úřadů stála Čína a Rusko. Místní úřady také nabádají tchajwanské firmy, aby byly obezřetné při používání čínského softwaru.
Další omezení dopadla na leteckou dopravu. Mezinárodní letiště Tchaj-wan Tchao-jüan ve čtvrtek zruší 51 letů kvůli čínským cvičením. Nejvíce ovlivněny cvičením čínské armády budou pravděpodobně lety z Japonska a Jižní Koreje do zemí jihovýchodní Asie, napsal list The Taiwan News. Podle tchajwanského ministra dopravy ohrozí čínské vojenské cvičení až 18 leteckých tras.