Tálibán popravuje na dobytých územích civilisty, uvádí OSN. Upozorňuje i na omezování práv žen

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu. Má jít především o mimosoudní popravy civilistů a omezování práv žen a protestů namířených proti vládě Tálibánu.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen Tálibánu, který stojí před Mezinárodním letištěm Hámida Karzaje v Kábulu.

Tálibán opakovaně tvrdí, že bude respektovat práva žen, které prý budou mít přístup ke vzdělání a práci | Zdroj: Reuters

Bacheletová uvedla, že v mnoha afghánských regionech je omezována volnost pohybu žen a některé dívky už nesmí chodit do školy. Potlačovány jsou pokojné protesty a nezletilí jsou povoláváni do služby ve zbrani. Tyto zprávy jsou věrohodné, zdůraznila komisařka podle agentury DPA. „Existují závažná rizika pro ženy, novináře a novou generaci vůdčích postav občanské společnosti, které se objevily v uplynulých letech,“ řekla Bacheletová.

Hlavní tváří protitálibánského odporu se stal syn afghánské legendy. Kdo je Ahmad Masúd?

Číst článek

„Různé etnické a náboženské menšiny Afghánistánu jsou také vystaveny nebezpečí násilí a útlaku, když pomyslíme na vzorec závažného porušování lidských práv za vlády Tálibánu v minulosti a na zprávy o zabíjení a cílených útocích z minulých měsíců,“ řekla Bacheletová.

„Zásadní červenou linií bude způsob, jakým Tálibán bude zacházet se ženami a dívkami a jak bude respektovat jejich práva na svobodu, svobodu pohybu, vzdělání, osobního vyjadřování a zaměstnání v souladu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv,“ prohlásila Bacheletová podle agentury AFP na úvod zasedání rady v Ženevě.

Bacheletová také vyzvala Radu pro lidská práva OSN, která mimořádně zasedá na žádost Pákistánu a Organizace islámské spolupráce, aby vytvořila mechanismus bedlivého sledování akcí islamistického hnutí.

Od převzetí moci nad Afghánistánem 15. srpna se Tálibán pokouší přesvědčit jeho obyvatele i zahraničí, že se změnil a že jeho režim bude méně brutální než ten z let 1996 až 2001. Tálibán tvrdí, že bude respektovat práva žen, které prý budou mít přístup ke vzdělání a práci, a že média budou nezávislá a svobodná, píše AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme