Světový tisk o sebevražedném útoku v severním Afghánistánu

Zahraničním deníkům dominuje včerejší sebevražedný atentát v severním Afghánistánu, při kterém zahynulo nejméně 30 lidí. Listy se také zabývají plánem Evropské komise shromažďovat údaje o leteckých pasažérech. Stranou zájmu zahraničních novin nezůstala ani schůzka saúdskoarabského krále Abdalláha s papežem Benediktem XVI.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Neznámý atentátník včera v severním Afghánistánu zabil nejméně 30 lidí při vůbec nejhorším útoku v historii země. Severní Afghánistán se přitom zatím pokládal za klidnější ve srovnání s jižní částí státu. Skutečně šlo o neobyčejně tvrdý útok. Radikální islamistické hnutí Taliban popřelo, že by se na něm jakkoli podílelo, přesto právě talibance si bere v této souvislosti na paškál lucemburský deník Luxemburger Wort. Píše: "Poté, co teroristické skupiny s úspěchem brání obnově Iráku, otevřela teď Al Kaida a její spřátelené sítě novou válečnou frontu i v Agfhánistánu. Irák disponuje obrovskými zásobami ropy, které budou hlavně v budoucnu pro Evropany i Američany klíčové. Afghánistán takové nerostné bohatství nabídnout nemůže. I přesto si Západ v žádném případě nemůže dovolit ztratit nad Afghánistánem kontrolu a předat ho teroristům a fanatickým válečníkům Talibanu," domnívá se Luxemburger Wort.

S terorismem souvisí i další téma zahraničních listů. Evropská komise chce mít přehled o tom, jací lidé létají nad naším kontinentem. Chce proto shromažďovat data o leteckých pasažérech a uchovávat je až 13 let. Podobný systém funguje už v USA, jeho zavedení se tam ovšem neobešlo bez protestů. Evropské deníky nehodnotí tento nejnovější nápad komise s žádným zvláštním nadšením. Mezi ty více kritické patří třeba rakouský Salzburger Nachrichten. Ten se do iniciativy Evropské komise opřel se slovy: "Všechno chtějí vědět, tihle naši ministři vnitra. Každý přelet mezi Evropou, Severní Afrikou a Blízkým Východem má být zaznamenán, včetně telefonních čísel pasažérů nebo údajů o jejich kreditních kartách. Zdá se, že politici jaksi globálně podezřívají z terorismu všechny lidi na světě. Tuhle nedůvěru by jim teď občané evropských zemí měli vrátit a postavit se proti neustálému špiclování a čenichání ze strany bezpečnostních orgánů," píše rakouský list.

Belgický deník La Libre Belgique připomíná nedůvěru, kterou návrh komise vyvolal u ochránců občanských práv i v samotném Evropském parlamentu. Komise, konkrétně eurokomisař pro spravedlnost Franco Frattini už proto musela Evropskému parlamentu slíbit, že co se týká shromažďování dat, budou mít europoslanci větší slovo, než jak tomu bývá při schvalování jiných otázek, píše belgický deník.

Setkání saúdskoarabského krále Abdalláha s papežem Benediktem XVI listy označují za velice důležitý rozhovor o budoucích vztazích mezi islámem a křesťanstvím. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung ale zpochybňuje vnější lesk schůzky titulkem "Setkání v obtížných časech." Nad schůzkou podle listu stále visí stín Saúdské Arábie coby netolerantní země vůči jinověrcům. Podle listu také přísný výklad islámu v pouštním království inspiroval ideologicky teroristy. Papež zase v muslimské,m světě platí za vůdce křižáků. "Vztah Vatikánu a Rijádu je obtížný a postavení křesťanů v Orientuje prekérní," píše deník a dodává: "Pracující z křesťanských zemí mají téměř nulová práva. Totálně hapruje reciprocita. Zatímco v Evropě vznikají často za saúdské peníze mešity a modlitebny, mohou křesťané v islámských státech stěží praktikovat svoji víru."

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme