2021 jako rok rekordních výdajů na zbrojení. Světové náklady za rok poprvé přesáhly dva biliony dolarů
Světové výdaje na armádu a zbrojení v loňském roce vzrostly o 0,7 procenta v porovnání s rokem 2020 a poprvé přesáhly dva biliony dolarů (45 bilionů Kč). Podle agentury AFP o tom v pondělí ve své zprávě informoval Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
Navzdory negativním dopadům pandemie covidu-19 na ekonomiku země světa posilovaly své zbrojní arzenály, uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru.
„V roce 2021 výdaje na zbrojení vzrostly posedmé v řadě a dosáhly 2,1 bilionu dolarů. To je nejvyšší číslo, které jsme kdy měli,“ řekl agentuře AFP představitel ústavu Diego Lopes da Silva.
Svět nebude bezpečný, reaguje náčelník generálního štábu na ruské tanky na Ukrajině
Číst článek
Nejvíce na armádu jako tradičně vydaly Spojené státy, a sice 801 miliard dolarů, což bylo o 1,4 procenta méně než v roce 2020. Pokles v nákladech na zbrojení v USA je podle ústavu dán především nárůstem inflace ve Spojených státech a stažením amerických jednotek z Afghánistánu.
Na druhém místě je Čína s odhadovanými 293 miliardami dolarů a meziročním zvýšením o 4,7 procenta, následuje na třetím místě Indie (76,6 miliardy), čtvrtá Británie (68,4 miliardy) a páté Rusko (65,9 miliardy).
V Rusku se zbrojní výdaje za minulý rok zvýšily o 2,9 procenta. Podle da Silvy byl nárůst ve výdajích patrný především ke konci roku. „To se dělo, když Rusko shromažďovalo vojska u ukrajinských hranic před únorovou invazí na Ukrajinu,“ poznamenal da Silva.
Podle představitele ústavu Rusko vynakládá na obranu 4,1 procenta svého HDP, což „je podstatně více než světový průměr“.
Ukrajinské náklady na zbrojení vzrostly od ruské anexe Krymu o 72 procent. V loňském roce sice výdaje klesly o více než osm procent na 5,9 miliardy dolarů, přesto však představovaly 3,2 procenta ukrajinského HDP, uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru.