Švédsko dnes čeká velkolepá svatba. Vdává se korunní princezna Viktorie
Do Stockholmu se sjeli členové královských rodin z celého světa. Vdává se totiž švédská princezna Viktorie, nejstarší potomek královny Sylvie a krále Carla XVI. Gustava. 32letá princezna si bere o čtyři roky staršího Daniela Westlinga, který vyrostl v rodině ze střední třídy a pracoval jako fitness trenér. Královskou rodinou velmi očekávaná svatba ale podle médií posílila protimonarchistické cítění.
Od té doby, co princezna Viktorie před rokem oznámila zásnuby, se počet členů švédské republikánské asociace zdvojnásobil. Royalisté doufají, že sňatek pozvedne upadající popularitu švédské monarchie, která už trvá více než tisíc let.
Mnohým se ale zdají náklady zbytečně vysoké. Celá sláva včetně kočáru taženého koňmi a plavby královskou lodí má stát 20 milionů švédských korun /270 milionů Kč/. Královský dvůr se brání tím, že svatba přiláká turisty a zvedne prodej suvenýrů.
Svatba princezny Viktorie s "mužem z lidu" a podobné případy z minulosti byly námětem příspěvku Jitky Malé ze zahraniční redakce Rž.
Princezna Viktorie si bere Daniela Westlinga, občanským povoláním trenéra ve fitness centru. Potkali se už před osmi lety a skoro stejně dlouho jim trvalo, než král dceři dovolil si Daniela vzít, aniž by zároveň přišla o své postavení.
Podle švédského práva musí ke sňatku následníka trůnu dát souhlas jak panující monarcha, tak vláda. Pokud by se princezna chtěla vdát navzdory, musela by se vzdát nástupnictví. V historii je řada případů, kdy nositelé vysokých titulů a dědicové či dědičky trůnů zatoužili uzavřít sňatek s někým, kdo byl z hlediska hierarchie nevhodný.
Například matka princezny Viktorie, současná královna Silvia, potkala nynějšího švédského krále jako obyčejná dcera podnikatele, ještě k tomu německého. Dědeček korunního prince Carla Gustava jim svolení ke sňatku nedal, přál si nevěstu urozenou a následník by tak ztratil nárok na trůn. Ženich tedy počkal na svou vlastní korunovaci, a pak už mu v cestě nestálo nic.
Morganatické manželství Františka Ferdinanda dEste
Pokud je jeden z partnerů z hlediska společenského postavení nižšího původu než druhý, v kruzích šlechty se manželství označuje jako morganatické. Typickým příkladem nerovného sňatku byl svazek následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda dEste s hraběnkou Žofií Chotkovou.
Arcivévoda tušil, že legalizace vztahu k milované ženě nebude snadná a napsal: ,,Když má našinec někoho rád, najde se vždycky v rodokmenu nějaká maličkost, která zakazuje manželství. A tak se stane, že u nás vždycky muž a žena jsou navzájem dvacetkrát příbuzní. Výsledkem je, že polovina dětí jsou blbci a idioti.“
Císař František Josef nechtěl o svatbě arcivévody se vzdělanou dvorní dámou ani slyšet, časem ale povolil. Svatba byla v červenci 1900.
František Ferdinand se musel zavázat, že jeho žena ani jejich budoucí děti nemají nárok na žádná práva a výhody, které by jim náležely v případě manželství rovnorodého. On sám o následnické právo nepřišel. O to, že na trůn nakonec neusedl, se o 14 let později postarali atentátníci v Sarajevu.
Méně krvavým způsobem přišel o trůn britský král Eduard VIII, který se rozhodl oženit s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou.
Byl ochotný přistoupit na morganatický sňatek, po kterém by se Wallis nestala královnou a dědictví by se nevztahovalo ani na jejich případné děti. Ministerský předseda Baldwin to ale odmítl. Eduard nakonec kvůli své vyvolené v roce 1936 abdikoval a po půl roce si ji vzal za ženu.