Švédská justice stáhla obvinění zakladatele WikiLeaks ze znásilnění
Švédské justiční orgány obvinily kontroverzního australského novináře a zakladatele internetového portálu WikiLeaks Juliana Assangeho z trojnásobného znásilnění, ale za necelých 24 hodin obvinění stáhly zpět.
Kauza poutá mezinárodní pozornost, a to především proto, že Assange nedávno na svém portálu zveřejnil množství tajných materiálů amerického ministerstva obrany.
Problematický postup švédských úřadů vzbudil celou řadu spekulací, jestli akce proti Assangemu neměla politické pozadí.
Návštěva Juliana Assangeho ve Stockholmu budila velkou mezinárodní pozornost už předtím, než byl tento muž nejprve obviněn ze znásilnění a poté očištěn.
Server WikiLeaks leží v žaludku Spojeným státům a zvlášť Pentagonu, protože zveřejnil koncem července velké množství tajných dokumentů amerických akcí v Afghánistánu a ve zveřejňování podrobných materiálů hodlá i nadále pokračovat.
Švédská Pirátská strana nabídla WikiLeaks ochranu
Ze zakladatele serveru se stala světoznámá figura. Podle skandinávského spolupracovníka Radiožurnálu Tomáše Sniegoně se svět o jeho cestu na sever zajímal, protože tamní Pirátská strana nabídla serveru WikiLeaks ochranu před případnými radikálními zásahy proti jeho činnosti.
„Pirátská strana je oficiálním sdružením a zabavit servery politické straně v demokratické zemi je těžší, než je zabavit právně mnohem zranitelnějšímu subjektu. Právě tato politická ochrana je centrem mezinárodní pozornosti vůči návštěvě Assangeho ve Švédsku,“ vysvětluje Sniegoň.
Oficiální švédská místa nejsou podle zpravodaje ČRo touto spoluprácí příliš nadšena, ale žádné zákony, které by kooperaci mezi WikiLeaks a švédskou Pirátskou stranou nějak právně zabránily, neexistují.
„Podle toho, co se tady odhaduje, právě ta politická ochrana práci justici znesnadní,“ domnívá se Tomáš Sniegoň.
Postup švédských úřadů je v tisku a mezi veřejností je přijímán velmi rozpačitě. Assenge byl obviněn v době, kdy už ve Švédsku nebyl. Stalo se to podle Sniegoně za minimálně dvou velmi nejasných okolností.
„Obvinění v nepřítomnosti se obvykle nemedializují, zatímco nyní přišla média velmi rychle s konkrétními údaji, které ale nepocházely od žen, které policejní oznámení podaly. Podezření ze znásilnění bylo oznámeno jako podezření vyšší pravděpodobnosti, to znamená neprůstřelnější ze strany policie, a za necelých 24h bylo staženo,“ upozorňuje na podivné obvinění Tomáš Sniegoň.