Stabilizace reaktorů ve Fukušimě může trvat měsíce i roky
Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiiči je stále vážná. Od zemětřesení a následné vlny tsunami už sice uplynuly více než dva týdny, přesto se technikům nedaří obnovit chladicí systémy u poškozených reaktorů. Práci ztěžuje vysoká radiace, která ve 2. reaktoru stotisíckrát přesahuje povolené limity. Na vině mohou podle vládního mluvčího být částečně roztavené palivové tyče.
Podle představitelů společnosti TEPCO, který elektrárnu ve Fukušimě provozuje, může vážná situace trvat měsíce i roky.
Situaci kolem poškozené elektrárny Fukušima sleduje zpravodaj ČRo Robert Mikoláš
Nejdůležitější nyní je odčerpat kontaminovanou vodu, a to ze čtyř z celkového počtu šesti reaktorů.
K tomu je ovšem nutné vyřešit dva problémy - za prvé kam vodu přečerpat, jde totiž o stovky tun, a za druhé jak jí z reaktorů dostat ven vzhledem k vysoké radiaci.
Ve druhém bloku došlo k zamoření pravděpodobně kvůli částečnému roztavení jádra, se kterým se voda dočasně dostala do styku. Navíc radiace dosahující jednoho tisíce milisievertů byla zjištěna i ve vodě mimo 2. reaktor. Odčerpávání tedy pokračuje, ovšem zatím jen u prvního reaktoru, u ostatních to není možné.
V uplynulých dnech se také technici snažili o zprovoznění chladicích systémů vyřazených zemětřesením a vlnou tsunami z provozu. Tyto práce byly prakticky zastaveny, technici totiž musí kabely položit právě i v zamořených budovách.
Radioaktivní voda se zřejmě dostává i do půdy i do moře. Ve vzdálenosti 1,5 km severně od elektrárny byly dokonce naměřeny hodnoty radioaktivního jódu 131, které 1150krát přesahují povolený limit.
Ministerstvo zdravotnictví už také vyzvalo vodárny a průmyslové podniky, aby nehromadily v zásobnících dešťovou vodu a nečerpaly vodu z řek bezprostředně po dešti, to vše kvůli obavám z kontaminace.
Lidé váhají, zda zůstat, či začít jinde
Vývoj v jaderné elektrárně Fukušima 1 zastiňuje záchranné práce v oblastech zničených zemětřesením a vlnou tsunami. Největším problémem zůstává situace v evakuačních centrech, ale nejde už ani tak o nedostatek jídla či vody. Díky zprovoznění hlavních komunikací i některých přístavů proudí jejich dodávky do postižených oblastí celkem rychle, potíže jsou spíše psychologické.
Postižení lidé přišli o všechno a jejich budoucnost je více než nejistá. Mnozí se tak nemohou rozhodnout, zda se v rámci plánů jednotlivých radnic nepřemístí do jiných částí země, kde ale nemají zajištěnou žádnou práci, nebo zůstanou.
Mnohé firmy proto závodí doslova s časem, aby mohly znovu zahájit provoz. Produkci dnes také poprvé od zemětřesení obnovila největší japonská automobilka Toyota, konkrétně výrobu hybridních vozů, a postupně, i když jen částečně se rozběhnou i montážní linky dalších výrobců. Problémem totiž zůstává nedostatek jednotlivých dílů i výpadky elektřiny.
![](https://media.rozhlas.cz/_obrazek/2287881.jpg)