Do ulic Barcelony vyšly tisíce lidí. Soud poslal do vazby katalánského vicepremiéra a sedm exministrů

Španělský soud ve čtvrtek poslal do vazby vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří ze zúčastnili soudního jednání v Madridu. Očekávané rozhodnutí o vydání evropského zatykače na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu, soudkyně podle agentury EFE odložila na pátek. Puigdemontův právník nicméně belgické televizi VRT řekl, že zatykač již byl vydán.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalé katalánské vedení čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů, kvůli kterým mohou jeho členové teoreticky dostat až 30 let vězení.

Vazbu pro Junquerase a sedm exministrů zdůvodnila soudkyně obavami z jejich útěku, ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. Možnost složit kauci jim Lamelaová nedala.

Žalobce chce pro Puigdemonta vazbu. Sesazený premiér je stále v belgickém exilu

Číst článek

Policejní eskorta odvezla od madridského soudu politiky do dvou různých vazebních věznic ve španělské metropoli.

„Dělejte každý den to, co bude ve vašich silách, aby dobro zvítězilo nad zlem ve volbách 21. prosince," vzkázal po rozhodnutí soudkyně na twitteru Junqueras svým příznivcům s odkazem na předčasné volby vypsané španělskou vládou.

Mezi členy sesazeného kabinetu, kteří byli převezeni do cel, jsou vedle Junquerase například bývalý ministr vnitra Joaquim Forn či šéf diplomacie Raül Romeva. Žádný z politiků neodpověděl na otázky soudkyně ani prokurátora týkající se katalánského referenda a vyhlášení nezávislosti. Odpovídali pouze na dotazy svých obhájců, přičemž zdůrazňovali, že celý proces od referenda po vyhlášení nezávislosti proběhl ze strany katalánského vedení zcela nenásilně.

'Nařizuji propuštění členů vlády'

Jako legitimně zvolený premiér nařizuji neprodlené propuštění členů vlády," reagoval v prohlášení na rozhodnutí soudu Puigdemont, podle něhož jde o snahu ovlivnit předčasné volby.

O zatykači na jeho osobu přinášejí média rozporuplné informace. List La Vanguardia a televize RTVE s odvoláním na soudní zdroje tvrdily, že jej již soudkyně vydala, deník později uvedl, že Lamelaová již rozhodla, ale kvůli zaneprázdněnosti nestihla sepsat zdůvodnění. Agentura EFE a další španělská média se později shodla na tom, že verdikt oznámí soudkyně v pátek.

Právě jsem se od svého klienta dozvěděl, že byl vydán zatykač na premiéra a čtyři z jeho ministrů, kteří jsou v Belgii," řekl podle Reuters Puigdemontův právník Paul Bekaert belgické televizi. Dodal, že jeho klient zůstane v Belgii a bude plně spolupracovat s úřady.

Soudkyni Lamelaovou o zatykač požádala prokuratura. Během čtvrtečního jednání soudkyně zamítla návrh Puigdemonta a jeho exministrů, aby mohli u madridského soudu vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu.

'Černý den pro Katalánsko'

Pětice politiků se odmítla z Bruselu vrátit s odůvodněním, že soud nebude o jejich osudu rozhodovat nestranně, nýbrž pod vlivem vlády v Madridu. Jejich zatčení bude po případném vydání zatykače na belgické policii.

Katalánští separatističtí polititi komentovali verdikt soudu rozhořčeně, řada z nich mluví o politických vězních.

"Je to černý den pro Katalánsko. Vláda vybraná demokraticky ve volbách jde do vězení," napsala na twitteru starostka Barcelony Ada Colauová.

Vazbu pro Junquerase a sedm exministrů zdůvodnila soudkyně obavami z jejich útěku, ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. Možnost složit kauci jim Lamelaová nedala.

Lidé v ulicích Barcelony

Desetitisíce lidí ve čtvrtek večer protestovaly v ulicích Barcelony a dalších katalánských měst. Jejich reakce vyvolalo právě uvalení vazby na sesazeného vicepremiéra Oriola Junquerase a sedm bývalých ministrů katalánského kabinetu.

Organizátoři barcelonského protestu také vyzvali k uspořádání generální stávky, kterou chtějí odbory svolat na příští týden. Náměstí před parlamentem, který je od víkendového převzetí moci španělskou vládou uzavřen a který střeží policie, zaplnili demonstranti s katalánskými vlajkami a transparenty vyzývajícími k propuštění "politických vězňů".

Katalánci na protest proti vydání zatykače na bývalé vedení regionu vyšli do ulic. | Zdroj: Reuters


"Puigdemont je náš premiér," provolával dav na adresu sesazeného šéfa regionální vlády Carlese Puigdemonta, který je nyní v Belgii a jemuž také hrozí zatčení.

Podle odhadů médií se na poklidné demonstraci sešlo až 50 000 lidí. Přítomni byli i zástupci separatistických politických stran, kteří vyzvali k pokračování protestů a ke generální stávce. Tu přislíbila jedna z katalánských odborových organizací na příští týden s tím, že podrobnosti sdělí v pátek.

Někteří členové sesazeného katalánského vedení jsou od dnešního odpoledne ve vazbě kvůli obviněním ze vzpoury a dalších trestných činů v souvislosti s organizací referenda a vyhlášením nezávislosti, které podle soudu porušilo španělskou ústavu. Tisícovky lidí vyrazily k demonstracím v Tarragoně, Gironě a dalších velkých městech regionu.

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme