Posledním odpadem na největší skládce světa byly trosky z 11. září. New York ji pomalu mění na park
Když projdete New Yorkem, narazíte na hory černých pytlů, které lidi a podniky vyhazují k silnici. Město si ale dalo za cíl, že nejpozději od roku 2030 nebude produkovat už žádný odpad, který by se musel vozit na smetiště. Souvisí s tím i zavření největší skládky světa, která ležela právě v newyorské části Staten Island. Už 17 let nefunguje a město se rozhodlo předělat rozlehlou plochu na ostrově jihozápadně od Manhattanu na veřejný park.
Sedíme v autě s Eloise Hirschovou, ředitelkou areálu jménem Freshkills Park, který vás dnes už spíš pohladí po duši svou přírodní krásou, než že by týral beznadějí nekonečné hromady odpadků.
Posledním odpadem na největší skládce světa byly trosky z 11. září. New York ji pomalu mění na veřejný park. Na místě natáčel zpravodaj Jan Kaliba
Jezdíme křížem krážem kopcovitým terénem plným zeleně a protkaným vodními kanály. Potkáváme ale i těžkou techniku.
Na některých místech se stále pracuje, veřejnosti jsou přístupné jen části parku, a to jen při domluvených exkurzích nebo nárazových akcích.
„Všechno smetí postupně zakrýváme několika vrstvami půdy a izolačních materiálů. Celkem mají asi tři čtvrtě metru a zaručují, že park bude bezpečný. Na některých místech vidíte vývody skládkového plynu, který tu měníme na energii pro dvacet tisíc místních domácností. I kapalinu, která se z odpadků vylučuje, tu zpracováváme,“ přibližuje zpravodaji Českého rozhlasu Hirschová.
Do areálu se newyorský odpad vyvážel 53 let, a když obyvatelé Staten Islandu dosáhli v roce 2001 uzavření smetiště, otevřelo se pak výjimečně ještě jednou. Posledním odpadem, který přijalo, byla část trosek Světového obchodního centra po teroristickém útoku 11. září.
Do newyorských vod se vrací velryby a žraloci. Zákon, který tomu napomohl, je teď v ohrožení
Číst článek
„Když se to stalo, zákonodárci povolili krátké znovuotevření skládky. Od té doby ji kultivujeme a nese to s sebou dva hlavní úkoly. Jedním z nich je ta fyzická, konstrukční práce. Tím druhým je přimět lidi, aby uvěřili, že z páchnoucí skládky může být park. A to opravdu zabere čas,“ doplňuje Hirschová.
Zastavili jsme na jednom z kopců, pod nohama máme spoustu newyorských odpadků z minulého století. A výhled na bývalou největší skládku světa, která má velikost tří Central Parků.
„V podstatě je to velký kus otevřené krajiny, kde můžete být v přírodě a zároveň v New Yorku na dohled Manhattanu. Lidé sem budou moct chodit běhat, venčit psy, jezdit na kajaku nebo prostě na procházku,“ vyjmenovává ředitelka areálu jménem Freshkills Park.
„Nejde tu stavět hřiště, protože tady není možné vytvořit rovinu. A také je tu příliš nestabilní terén na to, aby se tu daly stavět větší budovy se zázemím. Ale budou tu kiosky s občerstvením nebo místa na opravu kol a podobně,“ dodává Hirschová.
Freshkills Park se bude veřejnosti otvírat postupně. Celý areál má být přístupný až v roce 2036, v ten moment se bývalé největší smetiště světa definitivně ocitne na smetišti dějin.
Svůj odpad teď New York za poplatek odváží vlakem na skládky v Jižní Karolíně, Pensylvánii či New Jersey. Od roku 2030 chce ale být městem, které žádný konečný odpad neprodukuje. Pomoci k tomu má i kompostovací zařízení, které je také součástí zdejšího areálu.