Radiace v ruském Severodvinsku vzrostla po explozi až šestnáckrát, obyvatele neohrozila, tvrdí úřad
Úroveň radiace v severoruském městě Severodvinsk vzrostla po explozi na vojenské střelnici ve čtvrtek 8. srpna až 16krát, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruský meteorologický úřad. Ohrožení obyvatel téměř dvousettisícového města ale prý experti vylučují. Ministerstvo obrany přitom původně uvedlo, že radiace zůstala na normální úrovni.
Úřady dosud nespecifikovaly, o jaký výbuch přesně šlo.
Hlavní výzkumník sarovského jaderného střediska Vjačeslav Solovjov v pondělí ruské regionální televizi řekl, že zaměstnanci jeho ústavu zahynuli „při výbuchu malého jaderného reaktoru“, který byl součástí „objektu vojenského určení“.
Oběťmi raketového testu v Rusku byli zaměstnanci jaderného střediska. Vláda je posmrtně vyznamená
Číst článek
Ruská i západní média shodně uvádějí, že k explozi došlo při manipulaci s malým jaderným reaktorem, který má pohánět novou ruskou raketu s plochou dráhou letu. Mělo by se jednat o novou raketu 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall.
Úřední zpráva atomové agentury Rosatom se o jaderném materiálu výslovně nezmiňovala, v informaci se hovořilo o zacházení s izotopy. Informace o zvýšené radiaci v nedalekém Severodvinsku na webu vydržela 24 hodin, pak ji úřady stáhly.
Pokles po hodině a půl
Organizace Greenpeace uvedla, že úroveň radiace v Severodvinsku vzrostla až 20krát. Ruští meteorologové ale hovoří o rozpětí nárůstu čtyřikrát až šestnáctkrát vyšším, než jsou normální hodnoty.
Po hodině a půl poklesla radioaktivita na normální úroveň, napsal TASS.
Exploze v Rusku pravděpodobně souvisí s jadernou střelou, myslí si američtí experti
Číst článek
K výbuchu, během kterého zahynulo nejméně pět lidí, se v úterý vyjádřil také americký prezident Donald Trump.
„Exploze rakety Skyfall vyvolala obavy lidí z kvality ovzduší kolem základny a daleko od ní. To není dobré!“ komentoval nevydařený test americký prezident.
Nestabilní pohon
Rakety na jaderný pohon testovaly za studené války v 60. letech Spojené státy i Sovětský svaz, zkoušky ale byly zastaveny, když se ukázalo, že zbraně jsou nestabilní a nebezpečné svému okolí.
Některé zprávy ruských médií naznačovaly, že nové rakety Burevestnik ruská armáda testovala na polárním souostroví Nová Země a na střelnici Kapustin Jar na jihu Ruska.
Až pak byly zřejmě prototypy převezeny do lokality Něnoksa u Severodvinska, kde došlo k explozi. Převezení rakety na neobydlené místo podle některých odborníků dokazuje, že ruská armáda posuzuje její další osud s rostoucí nedůvěrou.
Prezident Vladimir Putin loni prohlásil, že nová ruská raketa bude mít prakticky neomezený dolet, bude schopna skrytě obletět celou planetu a žádná protivzdušná obrana ji nezachytí. Západní experti ale o tomto tvrzení pochybují, protože raketa na jaderný pohon je podle nich obtížně ovladatelná a nebezpečná pro životní prostředí.