Novináře Chášukdžího na konzulátu uškrtili a následně rozčtvrtili, oznámil istanbulský prokurátor

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl po příchodu na konzulát své země v tureckém Istanbulu uškrcen. Ve středu o tom informoval úřad istanbulského prokurátora, s nímž se tento týden sešel jeho saúdskoarabský protějšek. Jde o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů zabývajících se objasňováním případu. Podle prohlášení istanbulského prokurátora bylo tělo následně rozčtvrceno a zničeno.

Aktualizováno Istanbul (Aktualizováno: 16:19 31. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Džamál Chášukdží.

Novinář Džamál Chášukdží. | Foto: Middle East Monitor/Handout | Zdroj: Reuters

Prokurátor také řekl, že návštěva saúdskoarabského prokurátora nepřinesla konkrétní výsledek. Prokurátor Saúdské Arábie přicestoval do Turecka v neděli a ve středu odjel.

Turecký list Hürriyet s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal, že saúdskoarabský prokurátor odjel, aniž odpověděl na klíčové otázky. Turečtí vyšetřovatelé se s ním podělili o důkazní materiál, ale nelíbilo se jim, že saúdskoarabský prokurátor trval na tom, aby mu poskytli kopii záznamů z Chášukdžího telefonu.

‚Mučili ho a poté zabili.‘ Turci tvrdí, že mají nahrávku smrti novináře Chášakdžího

Číst článek

Turecká strana údajně pojala nedůvěru, když saúdskoarabský prokurátor odmítl opakovaně odpovědět na otázky, kde je tělo, kdo jsou vrazi a kdo je místní spolupracovník, který zřejmě s vrahy ze Saúdské Arábie pracoval.

Na turecké straně převládá podezření, že prokurátor do země přijel, ne aby se podílel na objasnění vraždy, ale aby chránil korunního prince Muhammada bin Salmána.

Chášukdží byl kritikem korunního prince. Na konzulátu bylo 2. října saúdskoarabské komando, které téhož dne odcestovalo do Saúdské Arábie. Rijád ohlásil, že bylo kvůli případu zadrženo 18 lidí. Turecko opakované žádá o jejich vydání k soudu do Turecka, což ale Rijád odmítá.

Časová osa vraždy novináře Chášukdžího

  • 2. října – Opoziční novinář Džamál Chášukdží byl naposledy spatřen na návštěvě saúdskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu, kam se vydal, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě. Jeho turecká snoubenka Hatice Cengizová ho na úřad doprovázela, ale nedostala povolení vstoupit dovnitř.
  • 3. října – Mluvčí tureckého prezidenta Tayyipa Recepa Erdogana řekl, že Chášukdží je stále uvnitř konzulátu. Zástupce Saúdské Arábie, ale uvedl, že Chášukdží z budovy odešel.
  • 6. října – Turecká prokuratura začala vyšetřovat Chášukdžího zmizení.
  • 9. října – Deník The New York Times napsal, že čelní představitelé tureckých bezpečnostních složek dospěli k závěru, že Chášukdží byl zavražděn na příkaz saúdskoarabské královské rodiny. Vysoce postavený turecký představitel newyorskému listu řekl, že novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou.
  • 13. října – Saúdská Arábie popřela obvinění z vraždy Chášukdžího. Americký prezident Donald Trump slíbil tvrdý trest pro Rijád, pokud se prokáže, že stojí za novinářovým zmizením.
  • 18. října – Tým tureckých vyšetřovatelů ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula. Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují.
  • 20. října – Saúdská Arábie potvrdila, že Chášukdží byl na konzulátu v Istanbulu 2. října zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Trump v reakci řekl, že věří saúdskoarabskému vysvětlení Chášukdžího smrti. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu.
  • 21. října – Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr uvedl, že Saúdská Arábie neví, jak byl Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Německá kancléřka Angela Merkelová poté ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do Saúdské Arábie, dokud nebude případ vyjasněn.
  • 22. října – Saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi Chášukdžího.
  • 23. října – Části Chášukdžího těla se údajně našly v zahradě rezidence saúdského konzula v Istanbulu. Uvedla to britská televize Sky New, zatímco úřady takové informace nepotvrdily. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté řekl v parlamentu, že Turecko má důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná. Ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že odeberou víza některým saúdskoarabským představitelům viněným z účasti vraždě.
  • 24. října – Česko oznámilo úmysl stáhnout ze své ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) si na ministerstvo kvůli případu předvolal saúdskoarabského velvyslance.
  • 26. října – Kancléřka Merkelová při návštěvě Prahy označila vraždu Chášukdžího za nestvůrnost.
  • 28. října – Americký ministr obrany James Mattis požádal saúdskoarabského ministra zahraničí o vyšetření Chášukdžího vraždy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme