V Sagrada Familii odloužili mši za oběti katalánských útoků. Přišel král i stovky lidí
V ikonickém barcelonském chrámu Sagrada Familia proběhla v neděli dopoledne mše za oběti atentátů v Katalánsku. Protože jsou mezi zraněnými a mrtvými lidé z 35 zemí, mše se částečně koná i v jejich jazycích. Podle deníku El Nacional přišlo 1800 lidí. V prvních řadách seděli španělští politici i španělský král Filip VI. s manželkou Letiziou.
Barcelonský arcibiskup Juan José Omella zahájil mši dopisem od papeže Františka. Pak se přimluvil za klid pro příbuzné 14 obětí útoků i za rychlé zotavení zraněných, kteří zůstávají v nemocnicích. V kritickém stavu je stále 13 lidí.
Katedrála, která se v překladu nazývá Svatá rodina, je symbolem katalánské metropole i jednou z nejznámějších památek Španělska. Stavět se začala v roce 1882, dokončena by měla být v roce 2026.
Útok nebyl překvapením
Katalánská metropole se mezitím vrací k normálnímu životu. Pomalu ožívá i třída La Rambla, ačkoli vzpomínka na čtvrteční útok je mezi místními stále velmi čerstvá.
Ve vybuchlém domě v Alcanaru vyráběli džihádisté výbušniny. V troskách se našly ostatky tří osob
Číst článek
Otto Aller bydlí v domě na samém začátku třídy. V době útoku byl doma. „Nedalo se říct, co se stalo. Vypadlo to na výstřely, nebo výbušniny ve stáncích. Byly rozmlácené a všude kolem lidé, zranění či skoro mrtví, všude uprostřed Rambly,“ popsal zvláštnímu zpravodaji Radiožurnálu pan Aller.
Co následovalo, si natočil – mimo jiné i okamžitý zásah policie. Jak říká, nevěřil svým očím. Teroristický útok přitom pro něj nebyl překvapením. „V posledních 7 letech jen tady vedle ve čtvrti El Raval rozbili dvě teroristické buňky. Mezi muslimy je nasazených spousta agentů, informátorů, navíc Španělsko má zkušenosti s baskickou Etou. Kde jinde v Evropě by měli být připraveni. Ale jak zabráníš útoku dodávkou na ulici?" tvrdí.
'Nebyli to muslimové, byli to vrazi'
Barcelonskou hlavní třídou prošlo také procesí desítek muslimů. V lámané španělštině provolávali: „Nebyli to muslimové, byli to teroristi. Byli to vrazi.“ Nechtěli, aby mezi terorismem a islámem bylo rovnítko.
Demonstraci z laviček sledovali místní. „Já vím, že nejsou všichni stejní, jsou mezi nimi dobří i špatní. Jenže špatné dost často to dobré přebije,“ popsala Grizelda Alcarazová. Přestože v Barceloně historicky žily pospolu různé národnosti i náboženství, žena poukazuje na to, že mnozí jsou noví imigranti – stejně jako útočníci zastřelení po čtvrtečním teroristickém útoku nebo zatčení podezřelí. „Ať jdou, odkud přišli. Oni nás nemají rádi, a přitom my je přijímáme s otevřenou náručí a oni se chovají takhle."