Ruský režim se na konci roku vypořádal s odpůrci. Odsoudil protiválečného básníka i aktivistku

Konec minulého roku znamenal pro už tak zdecimovanou ruskou občanskou společnost těžké ztráty. Jednatřicetiletá Ksenija Fadějevová, jedna z posledních koordinátorek Fondu proti korupci Alexeje Navalného, která odmítla opustit Rusko, byla za „organizování extremistického spolku“ odsouzena na devět let, píše nezávislý ruský portál Meduza. Podobně se ruské úřady vypořádaly s dalšími osobami.

Svět ve 20 minutách Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský básník Arťom Kamardin

Ruský básník Arťom Kamardin | Foto: WillWest News | Zdroj: Profimedia

Sám Navalnyj, který v prosinci téměř na dvacet dní zmizel z hledáčku svých příbuzných, advokátů a lidskoprávních aktivistů, se našel za polárním kruhem – v Jamalo-Něněckém autonomním okruhu v nechvalně proslulé věznici „Polární vlk“ pro zvláště nebezpečné recidivisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Minulý týden pak Tverský obvodní soud v Moskvě odsoudil k sedmi letům odnětí svobody v trestanecké kolonii básníka Arťoma Kamardina za to, že u pomníku Vladimira Majakovského veřejně recitoval své protiválečně laděné básně. Další účastník této tradiční kulturní akce, básník Jegor Štobva, dostal za recitování poezie pět let a šest měsíců.

Podle oficiálního verdiktu byli oba mladí básníci uznáni vinnými z extremismu – konkrétně z „kolektivního podněcování nenávisti k členům vojenských formací Luhanské, respektive Doněcké národní republiky“ a také z „vyzývání k činnosti ohrožující bezpečnost státu“.

Akce, během níž několik mladých lidí přečetlo své verše a která měla být protestem proti vyhlášení mobilizace, proběhla 25. září 2022 na Triumfálním náměstí v Moskvě. Čtyři účastníci akce byli zatčeni na místě, tři další u domu Kamardina, který byl jako jeden z organizátorů pod policejním dohledem, připomíná Meduza.

‚Majakovská čtení‘

Takzvaná „Majakovská čtení“, jak se říká tradičnímu předčítání poezie u pomníku Vladimira Majakovského, mají dlouhou tradici. Poprvé proběhla živelně v létě roku 1958. Po ceremoniálu odhalení pomníku tehdy obdivovatelé básníka vytvořili frontu k mikrofonu a každý z nich přečetl něco z jeho poezie. V následujících třech letech tam přicházeli recitovat pravidelně každý týden.

23:22

‚Rusáci‘. České stýkání a potýkání s východním medvědem

Číst článek

V dubnu 1961, na den výročí smrti Majakovského, však na náměstí došlo k hromadné rvačce mezi básníky na jedné straně a milicionáři a dělníky, kteří se je snažili rozehnat, na straně druhé.

Tři z organizátorů „čtení“, Ilja Bokštejn, Eduard Kuzněcov a Vladimir Osipov, byli později odsouzeni za „antisovětskou propagandu“ na pět až sedm let v táborech. Dalšímu z organizátorů, známému disidentovi Vladimiru Bukovskému, byla nařízena léčba ve zvláštní psychiatrické léčebně.

O bezprecedentní surovosti dnešního režimu svědčí způsob, jakým byl den po „poetickém protestu“ proti mobilizaci zatčen sám Kamardin. Do bytu, kde bydlel se svou přítelkyní Alexandrou Popovou a přítelem a aktivistou Alexandrem Menjukovem, vtrhla jednotka rychlého nasazení ozbrojená samopaly.

Kamardinovi přátelé později vypověděli, že je ozbrojenci zbili a básníka znásilnili činkou. Akt sexuálního násilí přitom natočili a donutili Kamardinovu přítelkyni video shlédnout.

Kamardin vystudoval Ruský technologický institut v Moskvě a do zatčení pracoval jako inženýr – montoval optiku pro noční vidění do loveckých zbraní.

Soud v Rusku poslal na několik let do vězení dva básníky. Měli číst ‚protiválečné‘ texty

Číst článek

Podle jeho nejmenované příbuzné začal psát básně v roce 2013. „Pro Arťoma bylo vždy důležité otevřeně vyjádřit svůj názor a podpořit ‚všechno dobré proti všemu špatnému‘,“ cituje Meduza Kamardinovu příbuznou. Ta jeho básně označuje jako tvrdé a svým způsobem i radikální. Ale je to podle ní čestná poezie a Arťom je hlasem své generace.

‚Jsem pacifista‘

U soudu, který na Kamardina na konci září roku 2022 uvalil vazbu, básník vypověděl: „Podezírají mě, že jsem podněcoval nenávist. Ale já jsem proti nenávisti jako takové. Jsem pacifista, jsem proti válkám i proti tomu, čemu se u nás říká ‚speciální operace‘. Nechci, aby do války odváděli mé přátele,“ cituje Meduza ze soudního protokolu.

Na témže zasedání požádal Kamardin svou dívku Alexandru o ruku: „Samozřejmě jsem souhlasila. Oficiální status manželky mi v případě Arťomova odsouzení dá možnost jezdit za ním do trestanecké kolonie a zjišťovat, kde se nalézá a zda je v pořádku,“ řekla tehdy Popovová v interview pro Rádio Svoboda.

Odsuzování umělců k vysokým trestům odnětí svobody není v dnešním Rusku ojedinělé. V prosinci byla k sedmi letům vězení za protiválečné nápisy odsouzena umělkyně Alexandra Skočilenková.

Letos by měl padnout rozsudek nad režisérkou Jevgenijí Berkovičovou a dramatičkou Světlanou Petrijčukovou, kterým za domnělé schvalování terorismu hrozí až pětileté tresty, uzavírá svou reportáž nezávislý ruský portál Meduza.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu.

Jan Machonin, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme