‚Obrodil světovou velmoc, ale poštval si proti sobě Západ.‘ Vladimir Putin vede Rusko již 20 let

Přesně před dvaceti lety vstoupil do vysoké politiky Vladimir Putin. Devátého srpna 1999 udělal z tehdejšího šéfa ruských tajných služeb předsedu vlády prezident Boris Jelcin. A politické výsluní od té doby Putin neopustil. S přestávkou zastává už čtvrtý prezidentský mandát

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Jelcin a Vladimir Putin v roce 2000, rok poté, co Jelcin Putinovi předal úřad.

Boris Jelcin a Vladimir Putin v roce 2000, rok poté, co Jelcin Putinovi předal úřad. | Zdroj: Reuters

Byly to televizní obrazovky, skrze které prezident Boris Jelcin národu oznamoval, že odvolal premiéra země. Dalšího v řadě. Za poslední rok a půl Rusko zažilo už čtyři. Na uvolněné místo tehdy nastoupil teprve šestačtyřicetiletý politický nováček: veřejnosti nepříliš známý šéf kontrarozvědky FSB Vladimir Putin. Ve službách její sovětské předchůdkyně KGB strávil několik let v Drážďanech.

O silvestrovské noci roku 1999 mu Boris Jelcin předal i prezidentský úřad. A s čtyřletou pauzou v premiérském křesle v něm Vladimir Putin zůstal dodnes. Zemi má vést až do roku 2024. V té době mu bude skoro dvaasedmdesát let.

‚Voda, plyn, je tu krásně‘

Rozdílnými pohledy hledí na dnešní jubileum ruská média: zatímco část médií vyzdvihuje Putinovu roli při obrodě Ruska jako velmoci, jiná si všímají, že si Putin dodnes nedokázal poradit s problémy, které vyjmenoval už při svém nástupu.

Blízký lidu, vzpomínají Rusové na Sovětský svaz. Hodnotí ho lépe než současný režim

Číst článek

„Za 20 let u moci Vladimir Putin obrodil světovou velmoc, ale poštval si proti sobě Západ,“ zdůraznila Kremlem financovaná televize RT. Také americká média podle ní oceňují Putinovu klíčovou roli při změně postavení Ruska na mezinárodní scéně, o předvedení ruské vojenské síly v „první válce v Evropě v 21. století“, tedy s Gruzií v srpnu 2008, a o obrodě vlastenectví mezi Rusy.

Televize Mir 24 na svém webu připomněla, jak před 20 lety nový premiér Putin překvapivě odletěl na severní Kavkaz, aby přímo na bojišti povzbudil vojáky a policisty válčící proti islamistickým povstalcům, zatímco Rusko „praskalo ve švech“ a nořilo se do „černé díry“. Ale teď tento region - jako celá země - "vzkvétá, je tady plyn, voda a je tady krásně"

Liberální deník Vedomosti naopak zdůraznil, že největší problémy země, o kterých Putin psal před 20 lety, zůstávají nevyřešeny, ačkoliv mezitím dorostla celá generace, která se za Putina narodila a loni v prezidentských volbách mohla hlasovat pro, či proti Putinovi.

Dnešní Putin vypadá jako silný autoritářský vůdce, uvázlý v geopolitickém střetu se Západem a ideologickém boji proti liberalismu, kvůli čemuž obětuje rozvoj země. I tehdy, kdy mluví o modernizaci, řeč rychle stočí k novým typům zbraní, píše politolog Kirill Rogov v deníku Vedomosti.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme