Kilometrové sítě v Egejském moři. Řecko vypsalo zakázku na ‚ochranný systém‘ proti migraci
Řecké ministerstvo obrany vypsalo výběrové řízení na instalaci „plovoucích ochranných systémů“ v Egejském moři, které budou použity v případě nutnosti omezit nápor migrantů ze sousedního Turecka. Informuje o tom agentura AFP.
Celkové náklady na pořízení by neměly přesáhnout půl milionu eur (asi 12,6 milionu Kč). Plovoucí systémy by podle zadání ozbrojených sil mohly být „zábranami či sítěmi“ o délce 2,7 kilometru. Měly by být vysoké 1,10 metru a vybavené blikajícími světly. Další podrobnosti úřady zatím neposkytly, uvedla AFP. Řecké ministerstvo obrany a armáda poskytují od migrační krize v roce 2015 logistickou podporu ministerstvu pro migraci a azyl při zvládání situace.
Ministerstvo pro migraci a azyl
Česko dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, řekl Hamáček. Vidí to jako bezpečnostní riziko
Číst článek
Dohoda Evropské unie s Ankarou z roku 2016 pomohla výrazně oslabit migrační vlnu do Řecka. Loni se ale Řecko opět stalo hlavní vstupní branou do EU pro migranty z Blízkého východu. Za loňský rok jich z Turecka do Řecka dorazilo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 74 400. Řecká vláda se obává, že se stejná situace zopakuje i letos.
V přeplněných táborech na řeckých ostrovech v Egejském moři se momentálně nalézá více než 40 tisíc žadatelů o azyl, přestože tábory byly postaveny pro nejvýše 6200 lidí.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který se úřadu ujal loni v červenci, si nedávno postěžoval, že jeho vláda „zdědila“ odhadem 80 tisíc nevyřízených žádostí o azyl od předchozí vlády.
Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a na podzim prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Tento měsíc také vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila.