Putin zpochybnil, že by za útokem v Krasnogorsku stáli islámští radikálové. Neměli prý důvod

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek zpochybnil, že by za březnovým útokem na koncertní síň u Moskvy mohli být islámští fundamentalisté. K masové střelbě, při níž zahynulo nejméně 144 lidí, se opakovaně přihlásil Islámský stát a řada zahraničních odborníků tato prohlášení označila za věrohodná. Putin a další ruští představitelé nicméně z útoku opakovaně obvinili Ukrajinu. Kyjev jakékoli své zapojení do březnových událostí v Moskvě popřel.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 15:38 4. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Rusko nemůže být objektem teroristických útoků islámských fundamentalistů,“ řekl ve čtvrtek podle agentury TASS Putin. „Naše země demonstruje unikátní příklad mezikonfesijní jednoty a porozumění i mezináboženské a mezietnické jednoty,“ dodal.

Prohlásil rovněž, že Rusko si i na mezinárodním poli vede tak, že by islamisté neměli k útoku na něj důvod. „Máme veškeré důvody domnívat se, že hlavním cílem krvavého a hrozného teroristického činu v Moskvě bylo právě naši jednotu poškodit,“ uvedl Putin.

Rusové se hlásí do armády, chtějí pomstu za útok v Krasnogorsku, tvrdí Moskva

Číst článek

Několik odborníků oslovených agenturou Reuters už dříve sdělilo, že útok nese rukopis IS. Český bezpečnostní expert Adam Dolník upozornil, že organizace si už v minulosti brala za cíl Rusy. V této souvislosti připomněl útok z roku 2015 na let z egyptského Šarm aš-Šajchu do Petrohradu nebo útok na ruskou ambasádu v Kábulu z roku 2022.

Rusko v nedávné historii zažilo i několik velkých útoků spojovaných s čečenskými separatisty. V roce 2010 připravily 40 lidí o život sebevražedné útoky v moskevském metru. Při útoku na školu v Beslanu v roce 2004 zahynulo přes 330 lidí. V roce 2002 zemřelo při obléhání divadla Dubrovka čečenskými ozbrojenci a následném zásahu ruského komanda 129 civilistů.

Další podezřelí

FSB ve čtvrtek oznámila, že v metropoli, na Urale a na Sibiři zadržela další tři podezřelé z napomáhání pachatelům útoku v Crocus City Hall. „V Moskvě, Jekatěrinburgu a Omsku jsme zadrželi ruského občana a dva cizí občany, všechny původem ze středoasijského regionu, kteří se podíleli na teroristickém činu, spáchaném 22. března,“ citoval TASS z vyjádření tajné služby.

‚Už není.‘ Ruští policisté v cele umučili Čečence, píšou nezávislá média. Měl být podezřelý z terorismu

Číst článek

„Dva ze zadržených převáděli peníze na nákup střelných zbraní a dopravních prostředků použitých při teroristickém činu, třetí se podílel na verbování kompliců teroristického útoku a financování jeho vykonavatelů,“ dodala FSB. Zveřejnila také záběry ze zatčení podezřelých; jeden z nich před kamerou říká, že byl zadržen „za teroristický útok v Krokusu“.

Šéf FSB den po útoku ohlásil zadržení jedenácti podezřelých, včetně čtyř předpokládaných pachatelů. Deset z nich bylo předvedeno před soud, který je vzal do vazby. Devět z deseti obviněných pochází z Tádžikistánu, jeden z Kyrgyzstánu.

Další podezřelí byli podle úřadů dopadeni v Dagestánu na jihu Ruska. Soud v dagestánské Machačkale ve středu uvalil vazbu na dva občany Tádžikistánu, zadržené kvůli podezření, že patří k mezinárodní teroristické organizaci

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme