Zahraniční média se věnují Zemanovu výroku k transgender osobám. ‚Rozdělující postava,‘ píše BBC

„Transgender lidé jsou mi bytostně odporní,“ prohlásil v neděli prezident Miloš Zeman v pořadu CNN Prima News v souvislosti s dotazem na kontroverzní maďarský zákon. Za své výroky sklidila česká hlava státu od části veřejnosti kritiku. Vyjádření prezidenta vzbudilo pozornost i v zahraničních médiích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při projevu k tornádu na jižní Moravě.

Výrok prezidenta Miloše Zemana o transgender lidech obletěl svět. | Zdroj: CNN Prima NEWS

Výroku Miloše Zemana směrem k transgender komunitě se věnoval například zpravodajský web BBC. Českou hlavu státu popsal jako rozdělující postavu, která ke svým výrokům používá silná slova. BBC připomněla, jak Zeman v minulosti obhajoval ruský postoj k Ukrajině nebo se stavěl proti sankcím, čímž rozčílil nejen mnohé Čechy, ale i západní spojence.

Transgender lidé jsou mi bytostně odporní, prohlásil Zeman. Štvou ho i sufražetky a Me Too

Číst článek

Stanice také konstatovala, že Česko je v rámci bývalého východního bloku jednou z nejvíc liberálních zemích, přestože se několik osob politické scény uchyluje k čím dál více netolerantní rétorice.

„Populistický lídr obhajoval Orbánův anti LGBT+ maďarský zákon zakazující zobrazování homosexuality a změny pohlaví v obsahu pro nezletilé,“ popisoval Zemanův nedělní výstup web Politico. 

Proruský prezident

CNN upozornila, že vyjádření české hlavy státu přišlo v době, kdy několika městy procházel Pride, festival hrdosti LGBT+. Navíc při výročí Stonewallských nepokojů, sérii demonstrací komunity ve Spojených státech z roku 1969.

Pozornosti webu neunikla ani zpráva ILGA-Europe. Advokátní skupina zabývající se právy LGBT+ na evropské úrovni varovala před následováním vývoje v Polsku a Maďarsku.

Zpravodajství Euronews připomnělo, že zatímco se více než polovina unijních států minulý týden postavila proti kontroverznímu zákonu v Maďarsku, z české strany odmítavá reakce nepřišla.

Reakce Miloše Zemana

Prezidentská kancelář označení „rozdělující postava“ nepokládá za problém. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček pro iROZHLAS.cz uvedl: „Jak by řekl Václav Havel, to jsou ale paradoxy. Každý názor totiž rozděluje. K rozdělení nedochází jen v případě, že není žádný názor, což je vlastností zbabělců, nebo je nadiktován jeden názor, což je vlastností totalit."

Prezidenta nazývají jako proruského. Upozornili i na jeho zpochybňování role agentů GRU v kauze Vrbětice.

„Zeman, který získal svůj druhý a poslední pětiletý mandát v roce 2018, je dlouhodobě rozdělující postavou. Při migrační krizi v Evropě hlásal, že přijetí muslimských uprchlíků do Česka přinese do desetimilionové země terorismus a právo šaría,“ konstatoval server Bloomberg.

Vyjádření české hlavy státu k LGBT+ komunitě spojuje se situací ve východním křídle Evropské unie, respektive s nárůstem jedovatých poznámek tamních politických lídrů vůči sexuálním menšinám.

Sky News v souvislosti se Zemanovým nedělním rozhovorem připomněl, že přestože je prezidentova výkonná moc omezená, jeho výroky ovlivnily veřejnou debatu. Upozornil také na náklonost české hlavy státu směrem k Rusku a Číně, i na jeho kritiku migrace.

Ernestina Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme