Powell: Irák lže o zbraních a skrývá důkazy
Irák podle amerického ministra zahraničí Colina Powella lže o zakázaných zbraních a ukrývá před zbrojními inspektory Organizace spojených národů důkazy. Powell se pokusil přesvědčit pochybující světové společenství, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení a že válka může být jedinou cestou, jak ho odzbrojit. Před Radou bezpečnosti OSN předložil informace získané americkými tajnými službami, které mají dokazovat, že se Irák nemíní svých zbraní vzdát. Colin Powell nepřesvědčil ani šéfa OSN Kofiho Annana, ani většinu přítomných ministrů a politické analytiky.
Šéf americké diplomacie připravil asi devadesátiminutovou multimediální prezentaci fotografií, záznamů rozhovorů a svědectví lidí, kteří potvrzují, že režim Saddáma Husajna nemá v úmyslu řídit se rezolucemi Organizace spojených národů. Prezentace je určena nejen jedenácti ministrům zahraničí členských zemí Rady bezpečnosti a diplomatům OSN, ale také světové veřejnosti. Zasedání Rady je otevřeno médiím a jen ve Spojených státech ho vysílaly živě hlavní rozhlasové a televizní stanice.
V 16:30 předstupuje Colin Powell před Radu bezpečnosti a oznamuje: "Toto je pro nás důležitý den pokud jde o kauzu Irák." Poté začíná předkládat důkazy. Irák má 100 až 500 tun bojových látek pro chemické zbraně. Je schopen vyrobit virus neštovic a použít ho jako biologickou zbraň. Přizpůsobil nádrže stíhacích bombardérů typu Mirage tak, aby mohl šířit plyn a bakteriologické zbraně. K experimentům využívá vězně odsouzené na smrt. Skrývá zbraně a znemožňuje práci zbrojních inspektorů, tvrdí Powell.
Radě bezpečnosti také pustil záznam rozhovoru dvou Iráčanů, který se měl odehrát těsně před příjezdem inspektorů. "Mám obavy, že jste tady něco nechali. Všechno jsme odvezli, už tady není. Nezničili jsme to, ale odvezli jsme to. Přijdu zítra ráno," ozývá se ze záznamu.
Podle Powela má Irák zvláštní tým, který monitoruje práci inspektorů. Ten reportuje přímo Husajnovi. "Víme, že Saddámův syn nařídil odvézt všechny zakázané zbraně z Husajnových paláců, že jeho lidé a vědci schovávají různé věci doma," argumentuje Powell. Výsledek je podle něj jasný: Irák zjevně opět porušuje požadavky OSN a světová organizace riskuje, že se stane bezvýznamnou, pokud na to neodpoví.
Stálí členové Rady bezpečnosti OSN přijali Powellovo vystoupení zatím skepticky. Nejvstřícněji se zachovala Velká Británie, podle které bude přelomovou příští zpráva zbrojních inspektorů OSN v polovině února. Rusko, Čína a Francie se ale vyslovily pro další pokračování inspekcí, aby ony ukázaly, v jakém stádiu irácký zbrojní program je.
Colin Powell nepřesvědčil ani většinu přítomných ministrů a politické analytiky. Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan se po Powellově vystoupení domnívá, že Irák opravdu cosi tají. Kavan přiznal, že na něho zapůsobily především odposlechy vysokých iráckých důstojníků, kteří zmiňovali odstraňování chemických látek. "To mě přesvědčilo o tom, že Irák se snaží cosi tajit a že (šéf inspekčního týmu Hans) Blix má pravdu v tom, že Irák aktivně nespolupracuje," řekl Jan Kavan. Šéf Valného shromáždění je ale stále pro prodloužení zbrojních inspekcí OSN.
Podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana sice Powell dobře vystihl nebezpečí hrozící celému světu od Iráku, ale válka není nevyhnutelná. "Šéfinspektoři navštíví koncem týdne Bagdád a předají tam poselství mezinárodního společenství. Iráčané by mu měli vyhovět a já doufám, že tak učiní, protože jen tak může Bagdád odvrátit hrozící válku," dodal Annan.
To, co dnes o Iráku řekl v Radě bezpečnosti OSN ministr zahraničí USA Colin Powell, jsou lži a výmysly, pro něž neexistují důkazy. V reakci na Powellovo vystoupení to řekl předseda komise pro mezinárodní vztahy iráckého parlamentu Sálim Kubajsí. Komentátor irácké satelitní televize Powellovo vystoupení označil za komedii.
Irák nadále tvrdí, že nemá vztahy s Al-Káidou a nic nezatajuje. Další důkazy o lžích Saddáma chtějí Američané předat na uzavřených jednáních s jedenácti ministry zahraničí Rady bezpečnosti OSN. Poté vyčkají nadcházející cesty inspekčních týmů do Bagdádu a po jejich zprávě 14. února počítají v krajním případě se zahájením válečného odpočítávání.
Pro Spojené státy nebylo zveřejnění citlivých informací jednoduchou záležitostí. Do poslední chvíle nejrůznější americké agentury debatovaly o tom, co vlastně mohou uvolnit aby neohrozily své zdroje, ale také aby neudělaly stejnou chybu jako v Afghánistánu, kde zveřejnili satelitní komunikaci Usámy bin Ládina satelitním telefonem a on ho pak přestal používat a zmizel beze stopy.