Polsko stále nezačalo platit pokutu za těžbu v dolu Turów. Částka šplhá ke 13 milionům korun denně
Polsko ještě nezačalo platit pokutu 12,7 milionu korun denně za neuposlechnutí předběžného nařízení unijního soudu o zastavení těžby v dole Turów. S odvoláním na vládního mluvčího o tom v úterý informovala agentura PAP. Částku měla Varšava vyplácet Evropské komisi od 20. září. Polská vláda i přes zákaz Evropského soudního dvora nadále trvá na tom, že důl u česko-polské hranice neuzavře.
Podle polské vlády by uzavření dolu mělo negativní dopady na ekonomiku a energetickou bezpečnost Polska. Podle Prahy ale důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.
Česko proto požádalo soud Evropské unie o prozatímní zastavení těžby v dole. Soud žádosti vyhověl a dokonce Polsku udělil za každý další den těžby několikamilionovou pokutu.
Pokud Polsko nezačne pokutu platit, strhne ji Evropská komise z dotací, které Polsku vyplácí.
Jednání o zmírnění dopadů těžby by měly mezi českým ministrem životního prostředí a jeho polským protějškem pokračovat ve středu.
Důvěra v dohodu
Po pondělním jednání ministr Richard Brabec (ANO) uvedl, že oba ministři věří v dosažení dohody.
Jednání Česka a Polska o Turówu budou pokračovat ve středu. Ministři obou zemí věří v dohodu
Číst článek
„Myslím, že všichni kolem stolu zopakovali, že pro obě země je dohoda vhodnější než pokračování sporu u evropského soudního dvora. A nejenom pro obě země, ale pro oba regiony, a především pro obyvatele, kteří žijí na česko-polské hranici,“ doplnil ho liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který se jednání také účastnil.
Dohoda by podle dosavadních informací měla zahrnovat pomoc dotčenému regionu a například uhrazení výdajů na vybudování a posílení zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hradecka a v obci Uhelná.