Polskem putují statisíce věřících. Tradiční duchovní turistika těží i z moderních technologií
Statisíce věřících z celého Polska se počínaje dneškem vydávají na tradiční náboženské poutě. Většinou míří do kláštera na Jasné Hoře v Čenstochové, kam by měli dorazit nejpozději 15. srpna. Poutníkům na cestě nechybí ani moderní technologie.
Celým Polskem se v těchto dnech přesouvají stovky organizovaných výprav. Téměř každá diecéze tradičně vysílá svou – větší či menší – skupinu věřících.
Většina poutníků stále cestuje pěšky, už dávno se ale nejedná o jediný způsob. Společně putují například cyklisté nebo motorkáři, další nazouvají brusle či sedlají koně.
Někteří věřící se rozhodli celou cestu běžet a letos poprvé se do Čenstochové vypravili i poutníci paraglidisté. Ke klášteru dorazili před týdnem, po pětidenním přeletu celého Polska.
Varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška připomíná, že duchovní turistika má v Polsku dlouhou tradici
Oblíbené jsou také různé zájmové výpravy, v posledních letech zejména poutě pro rodiče s dětmi. Na cestu vyráží také organizované skupiny bezdomovců.
Podle statistik dorazí do kláštera na Jasné Hoře ročně až čtyři miliony poutníků, nejčastěji volí právě termín kolem přelomu července a srpna. Denně urazí věřící v průměru asi 40 kilometrů.
Během poutě využívají lidé také moderní techniku. Výpravy mají vlastní internetové blogy a informace se zveřejňují také na Twitteru, který je v Polsku populární.
Pohyb statisíců lidí napříč Polskem sleduje také společný web, který na virtuální mapě zaznamenává, kde přesně se v danou chvíli jednotlivé skupiny poutníků nachází.