Po výpadku elektrárny zůstala bez proudu celá Paraguay a část Brazílie
Desítky milionů lidí v Brazílii a Paraguayi zůstaly bez proudu. Za rozsáhlý výpadek může nejspíš bouře, která vyřadila z provozu druhou největší vodní elektrárnu na světě na hranici mezi oběma státy.
Celá šestimilionová Paraguay byla bez elektřiny asi čtvrt hodiny. V Brazílii trval výpadek delší dobu a zasáhl asi polovinu federálních států, včetně největších měst Sao Paula a Ria de Janeira.
Mnoho lidí uvízlo ve výtazích, vlaky metra se zastavily v tunelech a v setmělých ulicích se stala řada dopravních nehod. Brazilci zvyklí na noční život posedávali v barech při svíčkách.
Policie okamžitě posílila hlídky v ulicích, přesto v Sao Paulu i Riu de Janeiru, tedy ve městech s velkou kriminalitou, využili zločinci tmy k loupení a přepadávání.
Příčina výpadku není úplně jasná, ale nejspíš šlo o atmosférické poruchy, řekl brazilský ministr energetiky Edison Lobao.
Údajně se všechno seběhlo tak, že bouřka způsobila zkrat na jednom z vedení a porucha pak narušila masivní linky, které vedou ohromné množství energie od hydroelektrárny Itaipú ve vnitrozemí dál k pobřeží a velkým městům.
Výkyvy v přenosové soustavě pak automaticky vyřadily turbíny na přehradě, které sice běžely, ale nedodávaly elektřinu do zhroucené soustavy. Ta najednou ztratila celkem 17 gigawattů energie. Než se vše dalo na brazilské straně do pořádku, uplynulo několik hodin. Teď by měla Itaipú fungovat normálně.
Brazílie má problémy s elektřinou dlouhodobě
Jediná vodní elektrárna má sedmkrát větší instalovaný výkon než Temelín a dodává téměř veškerou energii pro Paraguay a pokrývá až čtvrtinu spotřeby Brazílie. V obou zemích noční nehoda vyvolává debatu o spolehlivosti energetických systémů.
Nejde totiž o první výpadek. V roce 2001 museli dokonce kvůli suchu nuceně po několik měsíců vypínat elektřinu, aby vůbec energetická soustava nedostatek elektřiny zvládla, další problémy nastaly v letech 2005 a 2007. V prvním případě byl na vině blesk, který vyřadil z provozu jednu kapacitní linku.
V Brazílii je tak velká spotřeba elektřiny, že je nutné soustavu vylepšovat, což se ale příliš neděje. Současná brazilská opozice tak už stihla kritizovat vládu za to, že o problémech přenosové soustavy dlouho ví, ale od poslední energetické krize se nic nestalo.