Pátrání po hrobu Mikuláše Koperníka
Velký astronom, který zastavil Slunce a pohnul Zemí, Mikuláš Koperník, se se svým dílem O pohybech nebeských sfér seznámil až na smrtelné posteli. Zemřel roku 1543 ve městě Frombork v dnešním severním Polsku. Tam je také pochovaný v katedrále.
Dosud ale nikdo jeho hrob neobjevil. Začal tedy důkladný průzkum pod podlahou kostela. S průběhem pátrání se seznámil náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.
Fromborská katedrála. Někde tady leží ostatky Mikuláše Koperníka. Bylo tehdy zvykem pochovat řádového bratra u oltáře, o který pečoval. Koperník se staral o oltář sv. Kříže. S největší pravděpodobností tedy spočinulo jeho tělo u sloupu před oltářem. Jenže, kde přesně ? Problém je v tom, že si Koperník nenechal tak jako jiní členové řádu, vytesat náhrobní kámen. U sloupu je jen malá destička s epitafem. Proč nemá Koperník svůj kámen ?
"Opravdu nevím. Možná to byl člověk skromný. Možná mu bylo líto peněz na takovou věc, jakou je památka na jeho život. Příčin mohlo být víc," říká kustodka Koperníkova muzea ve Fromborku Barbara Cybulska.
Proto se do pátrání po Koperníkově hrobu pustili vědci z Vysoké humanitní školy ve městě Pultusk a z Národního střediska dokumentace a výzkumu památek. Pořídili si nejdříve georadarovou mapu podzemí katedrály. Kopat začali zatím velmi opatrně. Museli rozebrat mozaiku před oltářem a také postupně odstranit zeminu.
Letošní vykopávky určitě nedají odpověď na otázku, kde Koperník leží. Odkrývání vrchní vrstvy je zatím jen přípravou na skutečné hloubkové bádání příští rok. Archeologové už ale ve vrchní vrstvě objevili kostru několikaleté dívky, která u oltáře vůbec nemá co dělat.
Z georadarového snímku vyplývá, že je před oltářem pochováno hned několik lidí a to v různých vrstvách. Je tam také kostra asi 175 cm vysokého muže. To by mohl být Koperník. Ale až pečlivé ohledání určí, jestli to jsou opravdu kosti 70 letého člověka.
Kriminalisté by pak podle tvaru lebky mohli vytvořit pravděpodobnou podobu onoho muže. A to už by mohlo říci hodně. Náčrty Koperníkovy tváře ze 16.století se totiž zachovaly.