Papež potvrdil proces k blahořečení Češky Vojtěchy Hasmandové

Papež František v sobotu schválil dekret o "heroických ctnostech" české sestry řádu boromejek Vojtěchy Hasmandové. Papež tak potvrdil proces směřující k jejímu blahořečení a případnému prohlášení za svatou. Beatifikována může ale být až poté, co jí bude uznán zázrak.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František

Papež František | Zdroj: Reuters

Diecézní část procesu blahořečení Vojtěchy Hasmandové zahájil brněnský biskup Vojtěch Cikrle 26. listopadu 1996. V roce 2004 pak proces předal do Říma. S Hasmandovou se Cikrle osobně setkával při svém kaplanském působení ve Znojmě.

„Matka Vojtěcha kolem sebe šířila pokoj a radostnou důvěru i tehdy, když se jednalo o těžké věci. Přijímala vše s vnitřním klidem a provázela nás kněze - ale nejen nás - modlitbou. Vytvářela všem láskyplné zázemí, domov,“ uvedl dnes Cikrle v tiskové zprávě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život Vojtěchy Hasmandové přibližuje soudní vikář brněnské diecéze Karel Orlita. A vysvětluje, jak by mohl proces blahořečení pokračovat

„U matky Vojtěchy to byla především její velká statečnost a dobrota, zvláště v letech, kdy byla nespravedlivě odsouzena a byla ve vězení,“ upřesňuje soudní vikář brněnské diecéze Karel Orlita.

Ve vězení se pak často zastávala ostatních spoluvězeňkyň. „I když jí to mnohdy stálo velké utrpení, protože musela být na samotce a musela podstoupit nejrůznější špatné zacházení. Dnes bychom to označily za zločiny proti lidskosti. V těchto podmínkách velmi povzbuzovala všechny ostatní,“ doplňuje Orlita s tím, že lidem pomáhala i po propuštění z vězení.

„Je to povzbuzení pro celý český národ, že někdo prošel nezlomený i totalitou a dokázal odpustit, žít dál a rozdávat,“ řekla dnes boromejka Remigie Češíková, která spolupracuje s kongregací na procesu vedoucím k blahořečení Vojtěchy Hasmandové.

Vojtěcha Hasmandová, kterou v letech 1952 až 1960 věznil tehdejší komunistický režim, byla od roku 1970 generální představenou Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Narodila se v roce 1914 a zemřela v roce 1988.

Současně ale uvedla, že zřejmě ještě roky bude pokračovat další část procesu, kdy musejí být prověřeny zázraky, které měla Hasmandová vykonat.

„Teď nás čeká otevřít proces nad zázrakem, což je podmínka pro blahořečení,“ prohlásila Češíková a doplnila, že zázraky, konkrétně nevysvětlitelná uzdravení, musí doložit a obhájit před církevním soudem v Brně a následně i ve Vatikánu.

Milosrdné sestry svatého Karla Boromejského jsou ženskou římskokatolickou kongregací papežského práva, soustřeďující se na péči o nemocné, chudé a lidi na okraji společnosti. Sestry boromejky se například staraly o bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v posledních měsících jeho života.

Papež podle vatikánského rozhlasu schválil také dekrety týkající se zázraků na přímluvu dvou blahoslavených sester z Izraele a jedné z Francie. Pět dekretů prohlašujících heroické ctnosti se týká rovněž dvou italských a dvou španělských "služebnic Božích".

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme