OVĚŘOVNA: Evropská unie neruší veto ani nemaže pojmy muž a žena, jak tvrdí slovenský europoslanec
Na sociálních sítích a v řetězových emailech se šíří video, kde slovenský europoslanec Milan Uhrík (hnutí Republika) rozhořčeně popisuje, že na plénu Evropského parlamentu prošlo hlasování o změně Smluv o Evropské unii a jejím fungování, které mění EU na vojenskou federaci bez práva veta pro členské státy. Dodává také, že se má „posílit“ například migrace. O ničem takovém ale návrh na změnu Smluv nemluví, jak vysvětlujeme v dalším díle Ověřovny.
Uhrík, který byl dříve členem krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), ve videu na svém youtubovém kanále a ještě jednou v textu pod videem vyjmenovává šest konkrétních bodů, ve kterých vysvětluje, co prohlasovaný návrh na změnu Smluv údajně znamená. Jeho podání toho, co europoslanci projednali, je ale vysoce zavádějící a místy i zcela lživé.
OVĚŘOVNA: Evropská unie nechystá zákaz křečků ani papoušků, jak tvrdí zavádějící článek
Číst článek
Podle tvrzení slovenského europoslance například všechny změny, o kterých mluví, začínají platit po odhlasování Evropským parlamentem. Ten ale není jediným tělesem, které o změnách v Unii rozhoduje, a europoslanci odhlasoval pouze návrh, který teď teprve poputuje k Radě Evropské unie.
Tam se o něm budou bavit zástupci vlád všech členských zemí, než ho ho pošlou do dalšího procesu, který bude spočívat například v ratifikaci v národních parlamentech všech jednotlivých unijních států.
I kdyby ale návrh prošel ve stejném znění, v jakém ho schválil Evropský parlament, stále nemůže být o žádné federaci řeč. A to nejen proto, že slovo samotné se v návrhu ani jednou nevyskytuje.
Server iROZHLAS.cz všech šest nepravdivých tvrzení slovenského europoslance Milana Uhríka z jeho videa rozebral a uvedl na pravou míru. Body uvádíme ve znění, v jakém je vypsal sám Uhrík.
1. Má se zrušit jednomyslnost hlasování a právo veta v imigrační, zahraniční a daňové politice
Změna Smluv se má týkat i jednomyslnosti, kdy je záměr v některých otázkách zavést hlasování takzvanou kvalifikovanou většinou (tedy většinou 15 z 27 států, přičemž ale musí být splněna podmínka, že podporu vyjádřily země zastupující nejméně 65 procent celkového počtu obyvatel EU). To ale není případ zmíněné unijní imigrační a daňové politiky. A v zahraničních otázkách by se kvalifikovanou většinou rozhodovalo například jen o sankcích. Specificky návrh na změnu Smluv dává z přijímání kvalifikovanou většinou výjimku vojenským misím.
2. Namísto Evropské komise má být Evropský prezident, Evropská exekutiva a exekutoři
O tom návrh skutečně mluví, ale jde jen o přejmenování současných funkcí jako je eurokomisař, nikoliv změnu jejich pravomocí.
OVĚŘOVNA: Lži o covidu na oficiálním summitu v Bruselu? Byla to jen soukromá iniciativa europoslance
Číst článek
3. Má se vytvořit „obranná unie“ s vlastní evropskou armádou a bruselským velením
Obranná unie a evropská armáda se v návrhu také skutečně objevují. Od Uhríka jde ale o zavádějící výklad, protože v návrhu se píše o „vedení Unie” a tím pádem všech členských státech, které by o nasazení vojenských jednotek rozhodovaly.
4. Z evropských Smluv se mají vymazat slova „muž“ a „žena“, na všechno mají být genderové kvóty
O genderových kvótách se v návrhu nemluví, pouze o podpoře genderové rovnosti. Pojmy „muž“ a „žena“ v novém návrhu zůstávají.
5. Má se posílit přistěhovalecká politika (imigrace)
Návrh skutečně posiluje migrační politiku, ale ne ve smyslu, v jakém se Uhrík snaží naznačit. Právě naopak – mají se posílit nástroje, které už EU má, aby se zamezilo zneužívání občanství členských zemích. Návrh pak dále také mluví o posílení ochrany vnější hranice Evropské unie.
6. Brusel má převzít řízení zdravotnictví a školství v členských státech
Nic takového v návrhu není. Stojí v něm pouze to, že Evropský parlament navrhuje stanovit sdílené pravomoci ve věcech veřejného zdraví hlavně v případech přeshraničních hrozeb. Jde například o společné nákupy vakcín během pandemie covidu.
Ohledně školství návrh pouze mluví o stanovení pravidel pro přeshraniční uznávání známek a dosaženého vzdělání.
iROZHLAS slovenského europoslance Uhríka oslovil s dotazem, proč návrh na změnu Smluv prezentuje zavádějícím a dokonce i lživým způsobem – odpovědi se ale redakce do vydání článku nedočkala.