OSN varuje před humanitární krizí v Afghánistánu

Organizace spojených národů varuje před děsivou humanitární krizí v Afghánistánu. Dětský fond, Světový program pro výživu a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vyzvaly svět, aby nezapomínal na zásady mezinárodního humanitárního práva a přijal všechna opatření nezbytná pro ochranu civilního obyvatelstva. OSN odhaduje, že přežití více než pěti miliónů z 26 miliónů obyvatel Afghánistánu závisí na zahraniční pomoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agentury OSN vydaly prohlášení poté, co afghánské vládní hnutí Taliban uzavřelo úřadovny OSN v jihoafghánském Kandaháru a zabavilo 1400 tun potravinové pomoci OSN.

Kábulská kancelář mezinárodní organizace UNICEF je uzavřena od minulého týdne. Pracovníkům této organizace vedení Talibanu zakázálo jejich činnost. Některé humanitární akce tak probíhají neoficiálně a jen za pomoci dobrovolníků. Jak ČRo 1 - Radiožurnálu řekla ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba, 70 místních zaměstnanců zatím stále zůstává v Afghánistánu. "V pátek Taliban obsadil všechny naše tamní kanceláře, zabavil veškerou komunikační techniku i auta. Našim pracovníkům pod hrozbou trestu smrti uložil, aby nekomunikovali s nikým mimo území Afghánistánu. Samozřejmě se snažíme zajistit jejich bezpečnost, dostali instrukce, aby žádným způsobem nepokračovali v probíhajících akcích a snažíme se je také dostat ven ze země".

Středoasijský Kyrgysztán vyhověl požadavku Spojených států a otevřel svůj vzdušný prostor pro americká letadla. Podle agentury Reuters to oznámil prezident této země Askar Akajev. K tomuto kroku se Kyrgysztán rozhodl po konzultacích s dalšími pěti postsovětskými státy. Prezident Akajev neupřesnil, zda půjde pouze o humanitární lety, nebo také o lety vojenské. Podle posledních informací otevře Američanům svůj vzdušný prostor také Turkmenistán.

V Islámábádu pokračují rozhovory mezi vojenskou delegací USA a pákistánskými představiteli o možnostech útoku proti Afghánistánu. Jednání jsou přísně tajná. V samotném Afghánistánu mezitím pokračují těžké boje vládním hnutím Taliban a jednotkami opoziční Severní aliance. Desítky mrtvých zejména na straně Talibanu už si vyžádala nová ofenzíva vojsk severního spojenectví. Taliban potvrdil, že ztratil některé pozice v blízkosti strategického města Mazari Šarif. Návrhy Indie na svolání mezinárodních rozhovorů o budoucnosti Afghánistánu po porážce Talibanu však hnutí považuje za neoprávněné a více než předčasné. Taliban prý i nadále mobilizuje stovky tisíc nových bojovníků a je připraven zvítězit nad kýmkoli. Jeho vůdce Mula Muhamad Omar stejně jako hledaný terorista Usáma bin Ládin volají po svaté válce proti Američanům a vyzývají hlavně muslimy v sousedním Pakistánu, aby se Spojeným státům postavili na odpor. První odezvou je bombový útok v Plétě, metropoli Balučistánu, nacházející se nedaleko hranic s Afghánistánem. V důsledku zhoršující se bezpečnostní situace už město proto začali opouštět zahraniční novináři, někteří odjíždí i z Pešaváru. Do sousední Indie pak pokračuje evakuace západních diplomatů a jejich rodin.

Saúdsko-arabské království přerušuje diplomatické vztahy s afghánským vládním hnutím Taliban. Saúdská Arábie se rozhodla následovat Spojené arabské emiráty a ukončiila diplomatické vztahy s Afghánistánem. Afghánská ambasáda v Rijádu zůstává otevřená a o její provoz se stará 10členný personál. Afghánští diplomaté opustili Saúdskou arábii už v roce 1998 - tedy rok poté, co Saúdská arábie, Spojené arabské emiráty a Pákistán uznali vládnoucí Taliban. Důvodem tehdejšího zmrazení diplomatických vztahů bylo odmítnutí Talibanu vydat Usámu bin Ládina. Pákitán je nyní jedinou zemí, která má formální diplomatické vztahy s vládnoucím Talibanem. Podle zdroje z Islámábádu opustili včera z bezpečnostních důvodů pákistánští diplomaté dočasně Afghánistán.

Indie posílila bezpečnostní opatření kolem světoznámého mauzolea Tádžmahal u města Ágra. Důvodem jsou obavy z teroristických útoků protivládních extremistů. Vojenské síly byly rozmístěny také kolem jaderných elektráren a v Ajódhji, v městě kde často vypukávají násilnosti mezi muslimy a hinduisty.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky se připravuje na exodus až 1,5 miliónu afghánských uprchlíků, kteří se budou snažit dostat ze své země do sousedních států, aby unikli chystaným americkým útokům na teroristu Usámu bin Ládina a jeho ochránce z afghánského vládního hnutí Taliban. Mluvčí úřadu v pákistánském Péšávaru uvedl, že téměř milión uprchlíků by mohl dorazit do Pákistánu a téměř půl miliónu dalších lidí bude směřovat do Íránu. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky připravuje plány, na jejichž základě by dalších 150.000 uprchlíků mohly přijmout Tádžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Robert Mikoláš, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme