Kyselina i prasečí hlava před dveřmi. Nezávislí zastupitelé v Moskvě čelí útokům, úřady je nevyšetřují
Vymlácená okénka aut, sedadla politá kyselinou, před vchodem do bytu pohozené prasečí hlavy se zabodnutým nožem, ale i výhrůžky a napadení. S tím vším se v poslední době potýkají nezávislí zastupitelé v Moskvě. Během dvou let došlo nejméně k 15 útokům proti zastupitelům, vyšetřování se přitom protahuje a je laxní, případně se ani nezahájí. Útoky na zastupitele popsal ruský opoziční deník Novaja Gazeta.
Září 2017: opozice zaznamenává velký úspěch v moskevských komunálních volbách. Vyhrála ve 14 ze 125 obvodů metropole a opoziční kandidáti se dostali do místních zastupitelstev i v dalších padesáti obvodech.
Strana Jednotné Rusko, která vládne na celostátní úrovni, ve volbách získala 77 procent, ale v některých obvodech nezískala jediný mandát. Opozice drtivě vyhrála například v Gagarinově obvodu, kde odevzdal svůj hlas prezident Vladimir Putin. Ve volbách uspělo i 267 nezávislých kandidátů z týmu opozičního politika Dmitrije Gudkova.
Vymlácená okna a kyselina
Právě nezávislí zastupitelé se v poslední době potýkají s fyzickými útoky i ničením majetku a následnou liknavostí úřadů, které incidenty nevyšetřují. Případy popsal ruský opoziční deník Novaja Gazeta.
„Ráno jsem šla k autu: okna byla rozbitá a sedadla politá čirou tekutinou, uvnitř bylo oblečení rozleptané kyselinou a zničený kov,“ popsala deníku Novaja Gazeta svůj zážitek z minulého června zastupitelka Naděžda Zagordanová.
Vyšetřování vůbec nezačalo. Zagordanová tři měsíce pendlovala mezi Vyšetřovacím výborem (SK, ruská obdoba amerického Federálního úřadu pro vyšetřování – FBI) a Oddělením vnitřních záležitostí ministerstva. Z ministerstva vnitra ji přitom odkázali na SK, a naopak.
„Obecně SK řeší záležitosti týkající se zastupitelů, protože máme zvláštní status. Výbor ale neviděl žádné propojení mezi mou politickou aktivitou a poškozením majetku,“ řekla Zagordanová. Den před incidentem přitom Zagordanová informovala starostu obvodu Izmajlovo o svých zjištěních o rekonstrukci Izmajlovské třídy, která byla podle zastupitelky předražená.
Prasečí hlava u bytu matky
V září pak Zagordanová našla před svým bytem prasečí hlavu se zabodnutým nožem a lístkem s číslem jejího bytu. Prasečí hlavu pak našla i před dveřmi bytu své matky, až poté se rozjelo vyšetřování. „Pořád nemám expertizu, SK mi říká, abych počkala, ale všechny lhůty už brzy vyprší,“ řekla deníku zastupitelka.
Ve stejnou dobu někdo vymlátil okna autu zastupitele Vitalije Treťuchina. Uvnitř auta ležely cihly a další prasečí hlava. Sám Treťuchin to považuje za vzkaz v souvislosti s jeho bojem s nelegálními skládkami ve čtvrti Pechatnikov. Trestní řízení prý kvůli nedostatku důkazů nezačalo.
S problémy v práci v nemocnici se pak podle svých slov setkala zastupitelka Vlada Gorškovová, která prošetřovala vysoké provize při nákupu zdravotnických pomůcek.
Fyzickému napadení loni v únoru čelil starosta čtvrti Kurkino Ilja Svetikov. V podzemním parkovišti ho zbili tři maskovaní muži. Podle starosty napadení souviselo s jeho odhalením nadhodnocování sazeb za vytápění bytů v jeho čtvrti.
‚Součást jedné kampaně‘
Ministerstvo vnitra případ podle Svetikova loni na jaře předalo výboru SK, první informace ale starosta dostal až poté, co zastupitelé intervenovali ve věci u předsedy SK Alexandera Bastrykina. Trestní řízení ale dosud zahájeno nebylo.
Letos v lednu byl napaden i komunistický zastupitel Kirill Chirkin, i on je přitom přesvědčen o tom, že jde o důsledek jeho kontrolní činnosti. Zezadu ho útočníci praštili tupým předmětem. Vyšetřování dosud nezačalo.
„Není pochyb o tom, že všechny tyto případy jsou součástí jedné kampaně, která má občany připravit o jejich hlasy a donutit zastupitele hlasovat podle příkazů shora,“ napsalo v reakci na incidenty liberální hnutí Jabloko, které ve volbách v Moskvě v roce 2017 získalo 12 procent hlasů a 180 zastupitelů.