Lockerbie: Příbuzní obětí si připomínají pětadvacáté výročí tragédie
Ve Velké Británii a Spojených státech si připomínají jeden z nejhorších teroristických útoků. Nad skotským městečkem Lockerbie se před čtvrtstoletím zřítil po výbuchu Boeing 747. Všichni na palubě zemřeli a padající trosky zabíjely i ty, kteří v Lockerbie spali ve svých domech. Celkový počet obětí je 270.
Boeing 747 letěl na pravidelné lince americké společnosti PanAm z Londýna do New Yorku. Drtivá většina obětí byli Američané. Tragédii si proto připomínají ve Skotsku, v Londýně i ve Washingtonu.
Lockerbie je největším teroristickým útokem na území Velké Británie. A do 11. 9. 2001 to byl největší teroristický útok spáchaný na amerických občanech. Když se letadlo zřítilo, mezi prvními policisty na místě byl Collin Dorance.
"Hned mi došlo, že Lockerbie už nebude tím, co bývalo. Že se změní. Že to bude celonárodní událost."
S tím se ale nechce smířit reverend Sandy Stoddart, který v rozhovoru pro BBC řekl, že se Lockerbie stalo synonymem pro neštěstí. Místní se prý ale snaží žít dál.
"Myslím si, že jsme se posunuli vpřed. Chceme být a myslím, že jsme normální město, jako každé jiné."
Údajný atentátník je po smrti
Za teroristický útok šel do vězení Libyjec Abdelbaset Al-Megrahi. K velké nelibosti příbuzných obětí ho ale před pár lety propustili na svobodu. Trpěl totiž nevyléčitelnou rakovinou prostaty.
V Libyi ho přivítali jako hrdinu, což se velmi dotklo příbuzných obětí. Spojené státy nechápaly, jak to mohla Velká Británie dopustit. Abdelbaset Al-Megrahi vloni zemřel.
Kdo útok nařídil, není dodnes jasné. Libyjskou stopu potvrdil plukovník Muammar Kaddáfí v roce 2003 s tím, že to byli Libyjci, kdo nechali letadlo vybuchnout. Odmítl ale, že by rozkaz vydal on sám.