Listy opět o protestech ve Francii
Protesty ve Francii neutichají. Při včerejších demonstracích prý podle odborů vyšly do ulic 3 miliony lidí a 62 % Francouzů soudí, že manifestace jsou "zcela nebo víceméně" oprávněné. Země si na ně ovšem podle listu International Herald Tribune začíná zvykat.
"Stávky, které protesty doprovázely, zasáhly denní život, ale ne tolik jako minulý týden. Některé pošty, banky, státní úřady, nemocnice a obchody byly zavřeny nebo fungovaly jen omezeně. Mimo provoz byla i Eiffelova věž. Je ale jasné, že země není paralyzována. Například hromadná doprava funguje podle jízdních řádů", informuje deník. Noviny v samotné Francii se dnes jako již mnohokrát od začátku demonstací zamýšlí nad tím, kdo pomůže této zemi z krize.
Levicově orientovaný deník Libération sází na mladé. "Pokud nechceme mít v ulicích stále zoufalé demonstranty protestující proti "tomu nejhoršímu zlu", ať už je to ultrapravicová Národní fronta nebo zákon o prvním zaměstnání, aniž by měli jakýkoliv konstruktivní návrh řešení, je nutné, aby se mladí zapojili do procesu. Strach z nestability trhu by neměl zabíjet jejich invenci.
Pokud naši mladí nechtějí být jen konzumenty a pasivně přihlížet, jak asijská a anglosaská kultura destiluje to nejlepší i to nejhorší z mezinárodního kulturního dědictví, je třeba, aby oni navrhli novou vizi Francie."
Deník Le Figaro naopak vyzývá k aktivitě stát. "Je třeba, aby stát obnovil svou autoritu. Ale autorita není autoritářství. Zakládá se na neoddiskutovatelných a hmatatelných úspěších. Více než třicet let se autorita státu rozpadá po tom, co nahradil svou povinnost vykazovat výsledky pouhou nabídkou prostředků řešení, jejichž aplikaci posléze zastoupila dokonce jen reklama na ně", domnívá se list.
Z Evropy pojďme do zámoří. Ve Spojených státech je hlavní vnitropolitickou událostí, které se věnují tamní noviny, rozhodnutí bývalého vůdce republikánů v Kongresu Toma DeLaye nekandidovat v dalších volbách.
Texaský kongresman je podezřelý z praní peněz a korupce ve volbách v roce 2001 a 2002. Ohlasy v americkém tisku na tuto událost nám přiblíží tamní zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha. Prestižní deníky Washington Post a New York Times připomínají, že DeLaye byl architektem republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů a nejsilnějším a nejobávanějším lídrem v americkém Kongresu. New York Times napsal, že odsouzený lobbyista Jack Abramoff a dva bývalí pracovníci DeLayovy kanceláře spolupracují s americkým ministerstvem spravedlnosti na vyšetřování, zda někteří kongresmani nepřijali peníze, výlety nebo jiné dary. Washington Post upozorňuje, že rezignace DeLaye přišla jen pár dní poté, co federální vyšetřovatelé obvinili bývalého šéfa jeho kanceláře z korupce. Poznamenává také, že DeLay kdysi vytáhl republikány nahoru. V letošních volbách to ale budou mít daleko těžší, uzavírá Washington Post.
Vrátíme se zpět k evropským deníkům, které komentují událost, ke které se teprve schyluje. V neděli čekají Itálii parlamentní volby.
Podle posledních předvolebních průzkumů by těsné vítězství mělo patřit opozičnímu kandidátovi Romanu Prodimu, přezdívanému "Il Professore"a středolevé koalici.
Belgický deník Le Soir kritizuje vystoupení jeho rivala Silvia Berlusconiho, který se těší přezdívce "Il Cavaliere" (Rytíř), v první televizní debatě kandidátů: "Italský ministerský předseda se více zajímal o to, jak dostat do nesnází svého odpůrce, Romana Prodiho, než aby odhalil svůj volební program. Jen v poslední minutě slíbil, že zruší pozemkovou daň."
Že televizní debata nevnesla do předvolebního boje nic významně nového si myslí italský deník Corriere della Sera. "Oba kandidáti jistě utvrdili již rozhodnuté voliče. Je ale těžké si představit, že by jejich vystoupení přesvědčila ty ještě váhající. To bude úkol především pro Silvia Berlusconiho, který neskrývá svou naději ve významný příliv voličů. Napsal list Corriere della Sera.