Listy o summitu EU a USA ve Vídni
Německý list Die Welt si bere v souvislosti s vrcholnou schůzkou ve Vídni na paškál Evropskou unii a kritizuje ji za výsledek summitu, který v Bruselu proběhl koncem minulého týdne. "Summit jasně ukázal, čím Evropská unie na jaře 2006 je: klubem kverulantů," rozčiluje se deník a pokračuje: "Individuální státní zájmy předbíhají společné projekty. Jak chtějí evropští lídři Unii znovu stabilizovat? Samozřejmě, přijetí ústavy by zjednodušilo proces schvalování.
V současných podmínkách je ale evropská konstituce politickou časovanou bombou, " píše die Welt. Zároveň ale chválí předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa, který podle listu pochopil, že Evropa potřebuje především viditelné výsledky pro občany: nižší ceny energií a telefonních poplatků, reálnou ochranu před ilegální imigrací a méně byrokracie.
Návštěva amerického prezidenta ve Vídni dominuje pochopitelně i dnešním vydáním rakouských novin. Jak dodává tamní zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová, George Bush a jeho žena Laura se dnes usmívají a mávají na všech titulních stránkách:
O osobu amerického prezidenta se zajímá i deník International Herald Tribune. List konstatuje, že George Bush přijíždí do Evropy poprvé od své návštěvy na začátku roku 2005, kterou chtěl ukázat, že má ve svém druhém funkčním období zájem o obnovení těžce zkoušené transatlantické aliance.
Deník poznamenává, že v Evropě zavládl v minulých měsících strach z toho, že Spojené státy ztratily zájem o rozhovory o vzájemném obchodu. Vedle otázky toho ale Spojené státy a Evropu rozděluje také válka v Iráku. Evropa se obává toho, že Spojené státy porušují při pronásledování podezřelých z terorismu lidská práva, připomíná list International Herald Tribune.
Zůstaňme ještě v Evropě, tentokrát ovšem ve Francii. Prezident Jacques Chirac v Paříži včera slavnostně otevřel nové muzeum věnované civilizacím Afriky, Ameriky, Asie a Oceánie. Jak jeho počin hodnotí tamní deníky?
Francouzský tisk si otevření nového muzea pochvaluje. Podle deníku Le Monde je výsledek hoden ambicí, s nimiž projekt začal. List připomíná, že budovu navrhl architekt Jean Nouvel, je to prý stavba záhadná, barevná a hravá, která přináší do pařížského prostředí inovaci. "Především je třeba poznamenat, že muzeum je ohromující, není navrženo jen jako místo pro stálé a přechodné výstavy. Mohou se zde konat koncerty, taneční a divadelní vystoupení, filmová představení. Jeho mediatéka má ve svých fondech více než 300 000 svazků," nadšeně píše Le Monde a dodává, že tato insituce bude možná jediným pozitivním odkazem, který po dvanácti letech strávených v Elysejském paláci prezident Chirac Francouzům zanechá.
Koncepci expozice chválí také list Le Figaro. Jak píše, návštěvník může plynule klouzat z jednoho světa do druhého, z jednoho konce planety na druhý. "Tento most postavený mezi Indonésií a Amerikou, Grónskem a Severní Afrikou, Rovníkovou Afrikou a Asií je především pozvánkou k cestování uvnitř sebe sama, ale také vznešeným gestem, kterým se velký národ obrací k ostatním národům světa," píše pravicový deník Le Figaro.