'Lehkomyslná Čína tančí, jak Amerika píská.' KLDR otevřeně pohrozila Číně
Severokorejský režim vystoupil s nezvyklou kritikou Číny, která je jeho největším obchodním partnerem a poskytovatelem humanitární pomoci. Oficiální tisková agentura KCNA uvedla, že "absurdní komentáře" Pekingu zkouší trpělivost Pchjongjangu a mohly by mít "vážné důsledky". Čínská ambasáda v KLDR již poradila korejsko-čínským obyvatelům země, aby Severní Koreu opustili.
"Z Číny teď slyšíme každý den řadu absurdních a lehkomyslných komentářů, které pouze zvyšují napětí v již tak špatné současné situaci," uvedla severokorejská tisková agentura KCNA.
Bludištěm rodu Kimů. Odhalte nejtajnější dynastii světa v interaktivním rodokmenu
Číst článek
KCNA rovněž odsoudila čínská státní média, která podle ní svalují vinu za zhoršující se vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi na KLDR a publikují "nepřesvědčivé omluvy za to, že (Čína) tančí, jak Spojené státy pískají". "Čína by neměla dále zkoušet hranice trpělivosti Severní Koreje a měla by raději zvážit vážné následky lehkomyslného boření pilíře severokorejsko-čínských vztahů," varovala KCNA.
Uvedla, že čínská prohlášení svalují vinu za "zhoršené vztahy" mezi Čínou a KLDR a za americké nasazení v regionu. Napsala také, že Peking "přehání" škodu způsobenou jadernými testy v čínském pohraničí.
Výzvy Číny k utlumení jaderného programu označila za "svévolné porušování nezávislých a legitimních práv, důstojnosti a svrchovaných zájmů" KLDR a vyčetla Pekingu, že "neskrytě vyhrožuje čestné" zemi, s níž má dlouhou historii a tradici přátelství.
VAROVÁNÍ
Čínské zastupitelství v Pchjongjangu už od druhé poloviny dubna radí v KLDR žijícím korejským Číňanům. aby zemi opustili. Varování, které podle Korean Times poprvé vydala 20. dubna, vyjadřuje obavy z možného úderu USA na území KLDR. "Takové varování ambasáda nikdy nevydala. Dostal jsem strach a rychle odjel ze země," potvrdil pro Radio Free Asia jeden z korejských Číňanů. Do Číny prý pravidelně jezdil každé 2-3 mesíce, ale teď tam nějakou dobu raději zůstane, dodal. Uvedl však, že většina korejských Číňanů v Pchjongjangu radu ambasády ignoruje.
Podle agentury AP je to poprvé, kdy Severní Korea kritizuje Čínu zcela otevřeně. V dřívějších kritikách o ní mluvila pouze jako o "sousední zemi".
První otevřená kritika
Prohlášení už v Pekingu komentoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang, který zdůraznil, že postoj Číny vůči KLDR je jasný a konzistentní. "Čínská pozice k rozvoji přátelských, dobrých sousedských vztahů se Severní Koreou je také konzistentní a jasný," uvedl Keng.
Ke kritice KCNA se vyjádřily také největší noviny v Číně, Lidový deník Komunistické strany Číny (People's Daily). Na svém účtu na síti WeChat uvedly, že "Severní Korea se nevymanila ze studené války a ani nechce; je zapletená do sítě kolotoče nepřátelství mezi ní a jejími nepřáteli."
Čína: Nenecháme se od KLDR kontaminovat
Čínský oficiální deník The Global Times zase ve čtvrtek napsal, že akce KLDR ohrožují dohodu o neútočení mezi oběma zeměmi uzavřenou v roce 1961. Agentura AFP mluví o rétorické válce čínských a severokorejských médií. "Čína nedovolí, aby byl její severovýchodní region kontaminován severokorejskými jadernými aktivitami," napsal list.
Deník již v minulých dnech varoval, že Čína je schopna protiútoku, pokud některá ze stran překročí červenou linii. List The Global také pohrozil, že Čína uvalí na KLDR ropné embargo v případě dalších zbrojních testů. Podle agentury KCNA je to ovšem Čína, kdo "překročil červenou linii".
Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR
Číst článek
Čína v souladu s mezinárodními sankcemi nedávno zastavila veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připravila o důležitou část příjmů. Peking rovněž opakovaně vyzval své tradiční spojence v Pchjongjangu, aby ukončili jaderný a raketový zbrojní program.
Nepřestává však zdůrazňovat, že v současné krizi na ose Pchjongjang-Washington je ochotná sehrát roli zprostředkovatele, ale konečné jednání zůstává na KLDR a USA. Nicméně podle zdrojů agentury Reuters Američané s Čínou vyjednávají o možnosti dalších sankcí vůči severokorejskému režimu.
Zvýšené napětí kolem KLDR trvá již několik týdnů. Spojené státy k břehům Korejského poloostrova vyslaly letadlovou loď a tento týden nad Jižní Koreou a Japonskem přelétly dva americké útočné letouny. KLDR v úterý reagovala prohlášením, že "(americké) lehkomyslné vojenské provokace posouvají situaci na Korejském poloostrově blíž jaderné válce."